Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stenungsunds IF Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stenungsunds IF Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Äntligen hemmamatch igen när vi välkomnar Nordvärmlands FF till Bästkustställningar Arena för lördagsmatch med avspark 16:00.
Förlusten senast mot Grebbestad dammade vi av oss på måndagen då vi verkligen inte hade marginalerna med oss i de avgörande sekvenserna. Samtidigt var prestationen inte nära vår högsta nivå och det är dit vi riktar vårt fokus. Närma oss vår gemensamma högsta nivå.
På andra sidan mattan under lördagen står ett väldigt lurigt Nordvärmlands FF, laget har haft en tung månad med förluster och stora siffror. Något man dock inte skall stirra sig blind på. Det är många individuellt skickliga spelare som när de får träff på sin dag kan slå samtliga lag i årets serie. Sedan mötet i våras har laget skiftat tränare och den tidigare assisterande har lotsat laget framåt den senaste tiden. Lagets bäste målskytt, Hugo Puertas Garcia (nr. 9), är noterad för sex strutar för dem i år.
Vi förfogar över en välmående trupp där endast ett par mindre frågetecken påverkat träningsveckan. Tim Stolt Hermansson är indisponibel för oss efter att ha ådragit sig varning nummer tre i den senaste omgången.
Kommande två omgångar är vi på resande fot, varpå vi verkligen vill ta tillvara på möjligheten med att spela ut på hemmaplan som reaktion på förlusten senast. Förutsättningarna finns där. Upp till oss själva att göra rätt saker, vid rätt tillfälle tillräckligt många gånger för att plocka med oss tre poäng och en god prestation.
Vi hoppas och räknar med att ni gör vad ni kan för att skapa en härlig inramning och hjälpa killarna knipa tre nya poäng och sist men inte minst, varmt välkomna!
FBK Karlstad (hemma) | 23 sep, 13:00 |
Träning | 25 sep, 18:30 |
Träning | 26 sep, 18:30 |
Träning | 28 sep, 18:30 |
Lidköpings FK (borta) | 1 okt, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera