Stabil seger mot Forsby FF i Köping!
ÖSK dominerade stort i dagens match mot seriekonkurrenterna Forsby FF. ÖSK behöll bollen inom laget långa stunder och Forsbyspelarna kom inte åt bollen. De gångerna de fick låna bollen så berodde det mest på felpassningar från de svarta. Det var dock inte mer än halvchanser som ÖSK producerade i första halvleken, men ett massivt bollövertag var det. Efter kaffe och wienerbröd från OKQ8 i Köping så kom ÖSK Söders två färggladaste supportrar lagom till andra halvlek för att se Sussi göra 1-0 efter hörna. Välförtjänt och rättvist. De svarta skapade sedan fler chanser innan Sosso kunde "kroppa" in bollen med okänd kroppsdel. Nu var det bara ett lag på planen och Ida S ökar på till 3-0, även det efter hörna. Utdelningen kom! När vi, den ca 8 personer och en hund stora Örebropubliken, stod och njöt av spelet så reducerar Forsby på en av de snyggaste tåpajar (från vårt håll såg det ut som en sån) jag sett på länge, stenhårt i bortre, kryssribba och in. Detta skedde i den 86:e minuten men Sosso ville gärna göra ett mål till och fastställer slutresultatet till 4-1. Siffror som faktiskt kunnat bli större! ÖSK ställde upp med följande lag: Mimmi Fläkten-Stina-Astrid (Jojo)-Tildan Sussi-Ida S(C)-Emma N Elin P (Emma S)-Elin S (Evve)-Sosso avb. Jojo, Emma S, Evelina N, Emma T Skönt med att få besked var vi står träningsmässigt genom att ganska enkelt besegra en seriekollega. Men det är långt kvar till premiären och det ska väl inte dras för stora växlar på detta resultat, men klart är att det var bästa insatsen i år och det kan bli bättre, även fast det såg bra ut! Men vi fortsätter och träna hårt så kommer det att se bra ut till seriepremiärerna! Konkurrensen är stenhård nu, så ös på vid varje träningstillfälle! Målen: 1-0 Sussi 46:e 2-0 Sosso 55:e 3-0 Ida S 62:a 3-1 86:e 4-1 Sosso 89:e Ps: Hoppas det går lika bra för F15-18 laget mot Eker nu på eftermiddagen!
Damlaget
18 mar 2012
0kommentarer
Inför Forsby FF-ÖSK Söder
I morgon söndag är det dags för träningsmatch igen. Den här gången är det Forsby FF från Köping som står för motståndet. Forsby FF, för året nykomlingar i div 2, har enligt hemsidan spelat en träningsmatch med sitt A-lag tidigare i år då man besegrade Rynninge IK på hemmaplan med 6-0. I ÖSK är Ida S tillbaka i utomhusspel efter en tåskada som hon ådrog sig i Futsalspelet. Från ÖSK-truppen deltar följande spelare: Astrid W Elin P Elin S Emma N Emma S Emma T Evelina N Ida S Jojo W Mimmi P-F Sandra J Stina G Sosso S Sussie E Tildan Ö Denna gång är det inte säkert att det blir någon direktrapportering, men om det blir så var förberedda genom att gå in och gilla vår FB-sida!
Damlaget
17 mar 2012
0kommentarer
Kort presentation av...
... Stina Gävbo! Vi ställde några frågor till ett av 2012 års nyförvärv Vad var det som gjorde att du valde just ÖSK Söder? Kände mig äntligen redo för ett steg uppåt i seriepyramiden och då kändes ÖSK helt rätt. Hur trivs du i ÖSK, känns det som att du valt rätt lag att spela i? Som fisken i vattnet! Din målsättning med säsongen? Ta en plats i startelvan i div.2 Övrigt: Pass!!! Ledningen spekulerar: En fåordig spelare som inte riktigt vill svara utförligt på frågorna, men vi får hoppas att hon uttrycker sig mer på plan. I Stina har vi fått in en snabb och kraftfull försvarsspelare som är duktig med båda fötterna. En klok spelare som ofta väljer de rätta lösningarna! Välkommen till ÖSK Söder
Damlaget
17 mar 2012
0kommentarer
Hemvändare!
Vi välkomnar två (tre) hemvändare till ÖSK Söder annó 2012! Det är Sophie Sörqvist och Astrid Walldén som valt att återvända till det svarta laget. De har tillbringat 2011 i KIF Duff där de både har blivit ett år äldre och utvecklats som fotbollsspelare. Sophie är en utpräglad anfallare och Astrid en tuff försvarsspelare! Även Emma Salomonsson återvänder till ÖSK efter en kortare sejour i KIF! Välkomna Åter!
Damlaget
16 mar 2012
0kommentarer
Vi gratulerar...
... och önskar Matilda Hallgren, med ett rykande färskt A-lagskontrakt i fickan, lycka till i KIF Örebro under 2012 och i framtiden. Grattis Matilda, det är du värd! //ÖSK Söder dam
Damlaget
14 mar 2012
0kommentarer
Kort presentation av ...
... Elin Segerstedt! Vi ställde några frågor till ett av 2012 års nyförvärv Vad var det som gjorde att du valde just ÖSK Söder? Jag flyttade till Örebro förra året för att plugga och tröttnade snabbt på att pendla till Arboga för att spela. Sen lockade det att få spela div2 (tidigare i Forsby FF) igen och då kändes ÖSK som en bra klubb att gå till. Hur trivs du i ÖSK, känns det som att du valt rätt lag att spela i? Jag trivs väldigt bra. ÖSK Söder är ett riktigt bra lag både på och utanför plan. Din målsättning med säsongen? Till en början är det att ta en startplats och att göra en så bra säsong som möjligt. Övrigt: Ser verkligen fram emot att serien ska dra igång!!! Ledningen spekulerar: Elin är en riktig striker i straffområdet och en van målskytt. När hon blir helt hundra fysiskt kommer hon att vara en jobbig spelare att möta för våra motståndare!
Damlaget
13 mar 2012
0kommentarer
Visa fler nyheter