Inför lördagens cup i Växjö
På lördag väntar en heldag i Växjö. Det blir en tidig väckning och en lite längre resa, men vår känsla är att tjejerna verkligen har sett fram emot den här cupen. Se till att de äter en ordentlig frukost hemma, eller tar med något att äta i bilen på vägen ner. Vi kommer att vara borta hela dagen och spelar totalt fem matcher oavsett resultat. Ta därför också med: - Matchkläder och dubbskor (konstgräs inomhus) - Matlåda/mat att äta under dagen - Fickpengar - Jacka eller hoodie (även om hallen är uppvärmd kan det vara skönt mellan matcherna) - Sköna skor att ha mellan matcherna - Duschsaker och ombyte Efter cupen duschar alla innan hemresan, så slipper vi en mindre trevlig minibuss på vägen hem. Vi ser fram emot en rolig dag tillsammans! Detta är en ren 2013-cup där antalet spelare födda 2012 är begränsat. Därför har kallelsen denna gång inte gått ut till hela laget. Vi är ett aktivt lag med många aktiviteter, och redan på söndag får ett annat gäng möjlighet att spela match mot Toarp. Svara gärna på den kallelsen om ni inte redan gjort det.
F2012
12 mar
0kommentarer
Matchställ 2026
Hej! Vi har nu haft vårt matchställ i två säsonger och många av tjejerna har vuxit en hel del sedan dess. Därför kommer vi att se över både storlekar och nummer inför 2026. Vi kommer fortsatt att ha personliga matchställ, där varje spelare kvitterar ut sitt eget ställ för säsongen. Det har fungerat väldigt bra, särskilt eftersom vi spelar i olika serier. Inför nästa säsong kommer vi att: -Skifta nummer och storlekar där det behövs -Komplettera med några nya ställ eftersom vi har blivit fler i laget Vi vill därför att ni skickar in: -Önskemål om nummer (skriv gärna flera alternativ) -Önskad storlek inför 2026 Återkom så snart ni kan så att vi kan planera beställningen i god tid. Tack!
F2012
18 feb
28kommentarer
Cup i Ryda Fotbollshall – Information
Vi har endast anmält ett lag till denna cup, vilket gör att vi tyvärr inte har möjlighet att ta med alla tjejer. Till den här helgen har 14 spelare kallats. I uttagningen har vi utgått från vilka vi tror är mest redo att få utbyte av just den här typen av utmaning. Det är inte en värdering av någon spelare. Under säsongen spelar vi flera cuper och har två lag i seriespel där alla kommer att matchas på rätt nivå och få sina möjligheter. Alla matcher spelas inomhus 9v9 (2 x 20 min) i Ryda Fotbollshall. Fredag Samling 15.30 Match 17.10 mot Qviding Gemensam middag efter matchen (pasta med köttfärssås) innan hemresa. Lördag Samling 08.00 09.50 mot Skövde KIK 14.50 mot Hammarby IF 19.50 mot Malmö FF Det blir en lång dag med längre pauser mellan matcherna. Under tiden kommer vi att ha gemensamma aktiviteter, gå iväg och fika samt arbeta aktivt med återhämtning så att tjejerna håller energin uppe hela dagen. Temperaturen i hallen ligger på cirka 10–15 grader, så det är viktigt att tjejerna har varma och sköna kläder samt ordentliga skor att ta på sig mellan matcherna. Det blir lätt kallt när man sitter still. Vi har full förståelse för att föräldrarna inte vill tillbringa hela dagen i hallen, så försök gärna samåka. Några kan köra in på morgonen och andra hämta på kvällen. Lunch: Kebabgryta med ris Middag: Pasta med kyckling och sås Söndag Placeringsmatch på förmiddagen (ca kl. 10–12). Lunch: Korvstroganoff med ris Kostnad: 200 kr per spelare (obligatoriskt matpaket med fyra måltider). Vi ser fram emot en intensiv och utvecklande helg tillsammans med tjejerna. Är det någon som har minsta fråga eller om något känns oklart är ni varmt välkomna att kontakta oss ledare.
F2012
16 feb
3kommentarer
Visa fler nyheter