Säter avslutar vårsäsongen med hemmamatch
Bilden ovan är från lagets tidigare vårmöte där Säter segrade med 2-0 på bortaplan. Nu på lördag 1 juli spelar Säters herrar vårsäsongens avlutande match, detta hemma på Säters IP klockan 15:00 mot Ljusne AIK. Motståndarna som är hemmahörandes i Söderhamns kommun är precis som Säter nykomlingar i serien och har haft en jobbig vårsäsong. Laget kommer dock från oavgjort senast borta mot Strand och har tidigare, till skillnad mot Säter, besegrat Iggesund så kvalité finns i laget! I och med denna match så hinner även serien börja vända på sig innan uppehållet. Dock inte på vanligt sätt utan först ut att möta Säter en andra gång är alltså Ljusne som spelade mot Säter i omgång två. Slätta som agerade motståndare i premiären får istället agera motstånd i första matchen efter uppehållet. Den senaste matchen för slutade med en tung förlust med 2-5 mot Fagersta. Det var ett duktigt lag men siffrorna rann iväg och Säter råkade ut för en mindre kollaps. Nu är det upp till bevis för att se om det var en tillfällig eller bestående svacka, det gäller samtliga spelare. En sista match inför uppehållet som kommer ha stor påverkan för hur tabelläget ser ut inför höstsäsongen. Bakom Säter jagar flertalet lag som vill vara med och kämpa om platserna i toppskiktet, förlorar man några matcher är man snabbt nere kring ett annat kvalstreck då serien är mycket jämn. Vi önskar alla supportrar varmt välkomna till Säters IP för denna sista match innan uppehållet. Sedan dröjer det till 12 augusti innan ni får chansen att se en hemmamatch igen. Det utlovas fint väder med hög temperatur och klarblå himmel så förutsättningarna är på topp. Publiksnittet har varit otroliga 346 st personer och vi hoppas givetvis kunna hålla uppe den siffran så gott det går nu när även lag långt utifrån gästar Säters IP.
A-lag Herrar
30 jun 2017
0kommentarer
Säter segrade i Gävle efter rafflande avslutning!
Säter tog med sig alla tre poängen hem från Hille IP under söndagens sena eftermiddag. Hemmalaget Hille IF, som haft en delvis kämpig inledning på säsongen, hade ledningen under större delen av matchen men gästerna var ofina nog och vände på steken under matchens allra sista minuter. 2-0 till Hille stod det redan efter uppskattningsvis tio spelade minuter. Hemmalaget var då hetast och fick en rättvis ledning. Sedan så arbetade Säter sig in i matchen och i den första halvlekens sista minut lyckades man även kvittera från straffpunkten genom Andreas Helmersson efter att Johan Skinnars gått omkull i offensivt straffområde. 2-1 till Hille var således resultatet i paus. Sedan gick det undan. Hille gick ut som i första halvlek och sätte omgående ett psykologiskt viktigt mål som betydde 3-1. Redan i anfallet efter fick dock Säter in den lika viktiga reduceringen efter att Skinnars snappat upp Anton Erikssons skottretur och återigen var det liv i matchen. Sedan rullade minuterna på och Säter tryckte framåt i hopp om kvittering och poäng. 3-3 skulle även komma, detta på nick av Andreas Helmersson på Tomas Löweskogs välslagna hörna. En kalldusch för hemmalaget som dock tämligen omgående på nytt tog ledningen på en snabb kontring som avslutades med ett vackert skott i bortre burgaveln. 4-3 till Hille och Säter var återigen nere för räkning. Sedan stod sig detta resultat till 87:e matchminuten då Johan Skinnars skott från utkanten av straffområdet ställde Hilles målvakt och 4-4 var ett faktum. Kort därefter kom Rikky Hanspers fri och prickade stolpen, men inte bättre för Hilles del än att Helmersson kunde raka in returen som gav segern till Säter! Ett enormt jubel för gästerna utbröt på Hille IP och även om matchen i sig inte var någon tränarens dröm så visade laget upp en enorm moral att komma tillbaka in i matchen gång på gång. Nu får vi njuta av detta i ett dygn sedan är det full fokus på nästa match som är Hofors hemma på Säters IP under lördagen. Då hoppas vi på en bättre insats! Hille-Säter 4-5 (2-1) 2-1 Andreas Helmersson, straff (Johan Skinnars) 3-2 Johan Skinnars (Anton Eriksson) 3-3 Andreas Helmersson (Tomas Löweskog) 4-4 Johan Skinnars (Tomas Löweskog) 4-5 Andreas Helmersson (Rikky Hanspers)
A-lag Herrar
12 jun 2017
0kommentarer
Avstäningstyngt Säter får besök av serieledarna
I eftermiddag gästar serieledarna från Härjedalens Kommun, Ytterhogdals IK idrottsplatsen i Säter för match i den åttonde omgången i Divison 3 Södra Norrland. Gästerna leder serien på 17 inspelade poäng och kommer med ett oavgjort 2-2 resultat i ryggen från förra helgen efter hemmamatchen med tabelltvåan IFK Mora FK. Säter placerar sig på plats nummer tre, 14 inspelade poäng och kommer med en tung bortaplansförlust mot Iggesund från förra omgången. Det är dock inte bara uddamålsförlusten (0-1) som svider utan man drog också på sig fem varningvar, varav tre av dessa innebar avstängning i dagens omgången samt en skada på målvakten Filip Roos. Varningsavstängda i eftermidddag är mittbacken Poia Kahledian, vänsteryttern/backen Tomas Löweskog samt forwarden och kaptenen Andreas Helmersson samt skadade målvakten Filip Roos. En match som på förhand väntades bli tuff mot seriefavoriten blir nu ännu tuffare i form av detta mansfall men tro inte att hemmalaget gett slaget förlorat på förhand. Nu finns ypperliga möjligheter för tidigare bänkspelare att ta chansen och visa att man vill ha en ordinarie plats i "elvan" samt att samtliga har erfarenhet från spel i "trean" från tidigare under säsongen. En mycket intressant tillställning som har många frågor att ge svar på. - Är Ytterhogdal så bra som snacket säger och är det Division 2 spel som gäller nästa säsong? - Klarar Säter av gästernas tunga fysiska spel som surret på stan pratar om? - Ska Karl- Oskar Tollsten fortsatt efter dagens match vara Mr 100% med noll insläppta mål? - Kommer glappet vara oförändrat poängmässigt? - Skall Säter kliva upp på lika antalet poäng eller kommer Ytterhogdal rycka ifrån till sex poängs marginal? Facit får vi på Säters IP med start klockan 15:00.
A-lag Herrar
3 jun 2017
0kommentarer
Visa fler nyheter