Oldboysturnering 1 september
Här finns spelschema över oldboysturneringen den 1 september VÄLKOMNA!
SoGK Charlo
24 aug 2012
0kommentarer
Fika fart
Man vill ha fart i fotboll. Kanske man ska omvandla det till fika? Träning slut 20.30 spelarna klara till 21.00. Då har man duschat och fikat på 30 min.20 st. ikväll och en bra genomförd träning. Tre lag kan höjas lite mera, lite förmåga att inte jobba fullt ut. Match träningen i avslutande del gick bra. Kombinationer och stundtals bra tempo. Varm kväll, lite att man skippade 60-60,kan även dyka upp på onsdag. Vi har lite skador samt att nu kommer alla lag att drabbas av avstängningar, tror det i alla fall. Vi har nu Kure på skadelistan, troligen borta veckan ut. Semester finns på tapeten och så har vi Stockholms stolthet Gustav, som letar kablar på plattan. Troligen kommer Tobbe P. tillbaka till nästa vecka. Vi har ungdomar som börjar och ta för sig och det är en positiv utveckling.
Herrar seniorer
21 aug 2012
0kommentarer
Kivik-Charlo 1-4
Uppladdningen var inte den bästa inför matchstart. Vi var riktigt sent på det och det var inte så att pulsen var låg. Blev ändring i tänkt startelva. Första 10 min kom vi gång och vi skapade matchens första målchans efter 7 min.Matti fick friläge framför mål men tyvärr blev det inte som Matti tänkt. Matti tillbaka i startelvan, spelade med gipsad hand.Blir ett annat spel när Matti är tillbaka. Matti var hårt uppvaktad under matchen. Efter ett tag kom Kivik tillbaka in i spelet men skapade inte mycket. Vi fick igång passningsspelet och varierade uppspelen, kanske någon långboll för mycket. Kure fick utgå efter 20 min och Rosvall övertog hans roll.0-1 kom efter en fin slagen frispark från Andy, Matti kom först in och nick lobbade in 0-1. Andra halvlek, Kivik var med i matchen trots ett övertag från vår sida. Vi borde avgjort matchen tidigare, det dröjde till 74 min och Andy spelade fram Matti igen och 0-2. Viktor ville också vara med och nick skarvade fram Andy och 0-3. Matchen var avgjord, Kivik reducerade till 1-3 i 84 min efter en tilltrasslad situation. Andy ville vara med och avslutade med stor känsla när han lobbade in bollen från 16m. Många blommor att dela ut ikväll, ingen föll bort. Vi vann rättvist ikväll och fotboll är kul när alla vill jobba hårt. Jakob gjorde sin första match i Charlo tröjan och kommer att bli en tillgång för laget. Debut för Elias ikväll, första matchen med A-laget.
Herrar seniorer
17 aug 2012
0kommentarer
B-lag Sankt-Olof-Charlo 0-4
Match borta mot Sankt-Olof, första halvlek blev riktigt bra. Positionsspel, passningsspel och engagemang ger reultat. Idag var det det full fart på alla inblandade. Rosvall började med en slalom åkning och fick fullträff från 20 m och den projektilen var värd ett bättre öde. Klockrent i ribban, vi fortsatte med att vinna boll på boll. Robin. L vann boll på mittbana och spelade fram Elias som löpte ifrån och pricksköt 0-1. Amar målade nästa gång efter en fin kombination och 0-2 till pausvilan. Ja inte mycket att ändra, fortsätt spela. Andra halvlek fortsatte som den första, PA fick för sig att jag kan också dribbla-ryck och man fick till slut kicka ner PA i straffområdet. Straffen tog PA själv och hur säkert som helst 0-3. Nils avslutade målskyttet, 0-4. Det blev kanske inte samma intisitet dom sista 20 min, vi rullade runt boll och slog av på takten. Svenne hade koll på bollen som tog i stolpen enligt egen utsago, kall typ.Fotboll är roligt när alla bjuder till. Mycket bra jobbat idag.
Herrar seniorer
11 aug 2012
0kommentarer
Charlo-Gröstorp 0-0
Blev inte den starten man hoppats på. Vad som var bra var första 10 min i första halvlek? Vi låg rätt i positionsspelet och passningsspelet var utmärkt. Sen var det stopp. Vi kom ur spår kan man säga och det märktes tydligt att Matti saknades. Anfallsspelet kom inte upp i någon högre standard. Riki fick ett bra läge efter 15 min spel men inget mål.Gröstorp kvitterade i chanser 30 min in i första halvlek och halvtids vila 0-0. Andra halvlek blev inte den uppryckning som vi hoppades på. Mycket med kamp och oftast skall vi spela en avgörande boll. Gröstorp spelade förnuftigt efter sina resurser och Christian räddade matchen med en jätteräddning i slutet av matchen. Ändrade en del i andra halvlek men resultatet uteblev. Som tränare lyckades man inte få till den inställning och balansen i laget.0-0 känns i nuläget som en förlust, skall vi vara med i toppstrid måste man vinna hemma. Nu ryckte Önneköp i serien och lagen under kryper närmare. I dag får Rasse en blomma för sin insats och likaledes Christian. Nu får vi ladda om för nästa vecka och komma tillbaka.
Herrar seniorer
10 aug 2012
0kommentarer
Visa fler nyheter