Intromöte om att bli ledare på torsdag 19 sept
Vi söker med ljus och lykta efter ytterligare ett par föräldraledare till U10/U11-laget. Det är väldigt roligt att engagera sig och ger mycket tillbaka! Och genom att vara flera ledare så delar man på ansvaret, och det ska räcka att varje föräldraledare har ambitionen att vara med på en träning i veckan. Unga ledare kommer fortsätta att vara ledare också, så man behöver inte kunna något om bandy från början utan det räcker att man hjälpligt kan åka skridskor. Många av killarna i laget har bara en förälder upplagd på laget.se och till er som det gäller så vore det mycket bra om ni kan förmedla vidare till den andra föräldern om behovet av fler ledare till laget! För er som vill veta mer om vad det innebär att vara ledare så hålls ett introduktionsmöte i SK Höjdens klubbstuga på Ruddalen kl.19.15 på torsdag 19 september. Om du inte har möjlighet att komma på mötet men är intresserad så hör av dig via mejl mariakrebs@outlook.com eller telefon 0708-183831 eller till någon av ledarna. Meddela gärna om du planerar att komma på mötet också så att vi vet. Hoppas vi ses! PS. Planen är att sätta igång med isträningarna för säsongen 8 oktober! Kallelse kommer veckan innan.
U11 & U12 (2015 / 2014)
15 sep 2024
Istider och föräldraledare
Nu har istiderna som kommer gälla den här säsongen blivit klara. Från oktober kommer U10/U11-laget träna på tisdagar kl.17.00-18.15 och på onsdagar kl.18.15-19.30. Vi uppmuntrar att barnen håller på med flera sporter och vet att det ofta blir krock mellan aktiviteter, men förhoppningsvis ska alla kunna komma på åtminstone en träning i veckan. Det finns dessutom en öppen träning på fredagar kl.17.30-19.30 då alla Höjden-spelare är välkomna. Vi behöver fortfarande fler föräldraledare som har möjlighet/ambitionen att kunna vara med på en träning i veckan. Unga ledare kommer fortsätta att vara ledare också, så man behöver inte kunna något om bandy från början utan det räcker att man hjälpligt kan åka skridskor. Vi välkomnar även nya killar födda 2014-2015 till laget, intresserade får gärna höra av sig till någon av ledarna eller till medlem@skhojden.se.
U11 & U12 (2015 / 2014)
9 sep 2024
1kommentar
Uppstartscampen
Informationen nedan gäller bara för er som är anmälda till campen 31 aug + 1 sept. Till helgen är det äntligen dags för uppstartscampen! Det blir två dagar fyllda av träningspass på is, barmarksträning, utomhuslek och häng med klubbkompisarna. Att ta med: Skridskor, gallerhjälm, halsskydd och gärna knä- eller benskydd. Klubbor finns att låna för alla. Ta även med kläder för barkmarksträning/utomhuslek, alltså gympaskor och träningskläder efter uteväder. Vattenflaska gärna med lång pip. Avgiften är 500 kr och betalas via swish snarast till Stefan Carleke tel 0706-70 72 07. Ange barnets namn som meddelande. Det ingår lunch och mellanmål båda dagarna. På lördag morgon kl.8.30 har vi vårt första ispass så vi samlas redan kl.8.15 i ett omklädningsrum som kommer stå på en skylt i receptionen på Ruddalen. På lördagen slutar vi kl.15.30. Söndag är första ispasset kl.9.00 så vi samlas kl.8.45 i ett omklädningsrum. Söndagen avslutas kl.16.00. U10/U11 bemannar caféet kl.8.40-11.00 på lördag och det saknas fortfarande två föräldrar som kan hjälpa till kl.10.00-11.00. Hör av dig till mariakrebs@outlook.com om du har möjlighet. Scheman för dagarna finns som pdf-filer på SK Höjdens hemsida/klubbsida under Dokument/Campen 2024. Vårt lag tillhör yngsta gruppen. Det kommer vara över 40 barn per grupp, så om några extra föräldrar har möjlighet att vara med på något/några ispass eller utomhuspass under helgen så är det mycket uppskattat. Under den kommande bandysäsongen behöver vi ytterligare föräldrar som är med som ledare på träningarna, och campen är ett utmärkt tillfälle att testa på!
U11 & U12 (2015 / 2014)
28 aug 2024
0kommentarer
Visa fler nyheter