Varacupen
Hej. Här kommer lite info om speltider till Varacupen som går av stapeln lördagen den 9/11. Det tar på pappret strax över timman att åka till hallen så vi samlas redo för avfärd och samåkning 12.15 på Sandevi. Klädsel kan vara ombytt och klar förutom skorna som man kan snöra på sig inne i hallen. Underlaget är konstgräs så det är de vanliga skorna som gäller för utomhusträning. Som ni ser nedan är matchschemat tätt vilket är kul för att det blir full fart på killarna, matcherna är 13 minuter vardera. Inför samlingen är det därför klokt att killarna är mätta och belåtna så det räcker med lite mindre tilltugg mellan matcherna. Båda lagen har varsitt uppehåll på 45 minuter i sitt matchschema. Lag Vit: Ludde, Philip, Svante, Gustav, Elliot O, Olle och Mileo. Målvakter Elliot G & Emrik 14:00 Plan 1 Gånghester mot Sandared 14:30 Plan 2 Sandared mot Vara 15:30 Plan 1 Lidköping mot Sandared 16:00 Plan 2 Sandared mot Jung/Kvänum Lag Grön: Oskar, Hassan, Elliot G, Anton, Collin, Emrik och Alexander. Målvakter Svante, Olle och Philip 14:15 Plan 1 Sandared mot Nossebro IF 14:45 Plan 1 Floby Grolanda mot Sandared 15:15 Plan 2 Trollhättan mot Sandared 16:15 Plan 1 Sandared mot Lidköping Förändringar kan ske vid sjukdomar och målvakter lånas över mellan lagen så ingen behöver missa chansen att spela utespelare. Det här blir en fin dag!
P14
31 okt 2024
0kommentarer
Försäljning för klubben
Hej föräldrar. Klubben gör två försäljningsinsatser för att gå runt. Sandared är en förening vilket kräver insatser från dess medlemmar i både tid insatser för att fungera. Som medlem i styrelsen har jag inblick i ekonomin och som de flesta föreningar är inte ekonomin superstark. Vi är därför tacksamma för att vi från laget sida kan stötta ekonomin genom nedanstående försäljningar för att undvika att spelavgifter skall höjas allt för mycket kommande år. Vi har haft ett väldigt lugnt år på totalen där vi bara hjälp klubben en gång med kioskvecka och en gång som bollkallar. Här kommer en upprepning av det mail som skickats ut till alla från kansliet gällande kommande försäljning där man förväntas sälja en förpackning per aktiv spelare som man har i klubben. Självklart är det fantastiskt om ni kan sälja fler. Om en månad eller så kommer det komma ytterligare en försäljning och då blir det Bingolotter till uppesittarkvällen. För de flesta av er kan ni så några frön hos barnens mor och farföräldrar så är saken ur världen. Vi återkommer om den försäljningen Klubbens mail till oss ledare: Enligt tidigare informationsmejl som gick till alla i medlemsregistret kommer Sandareds IF under de närmaste veckorna att sälja toalettpapper. Pappret säljes i balar om 48 rullar. En bal kostar 280 kronor, vilket motsvarar ungefär 30 kronor mer än i butik. För de extra kronorna är våra kunder med och stöttar sin lokala förening. • Föreningen ser att alla aktiva säljer minst en bal vardera, självklart tacksamt om alla lyckas sälja fler. Bifogat det här mejlet och på föreningens hemsida under "Dokument" finns orderlista och säljblad att skriva ut för den som önskar det till sin hjälp vid försäljning. De lag som önskar hjälp med utskrift vänder sig till kansliet så ordnar vi med det. Spelaren 1. Tar upp beställning av balar. 2. Kvitterar ut totala antalet förbeställda balar från kansliet som finns på plats Tis kl.15-18, Ons-Tor 10-14. Om annan tid passar bättre, kontakta Linda 033-25 56 61 eller kansli@sandaredsif.o.se 3. Lämnar ut till sina kunder och tar betalt på valfritt sätt. 4. Swishar senast måndag 4/11 sin totala försäljning till 123 442 36 87. OBS! Ange samma namn i meddelanderutan som skrevs vid hämtning av balar. • När en sålt färdigt, finns toalettbalar för avhämtning på Sandevi på de dagar och tider som anges i bifogade filen. Var och en kvitterar ut sin egen försäljning, tar betalt av sina kunder och redovisar sedan in sin totala försäljning till Swishnr. 1234423687. Sista dag att hämta ut sina balar är torsdag 31 oktober kl. 10-14. Redovisning ska ske senast måndag 4 november.
P14
16 okt 2024
0kommentarer
Höst och vinterträningarna
Hej. Nu går vi åt mörkare tider och vi tänkte berätta hur planen ligger framåt höst och vintersäsongen. Det har varit en lång säsong där vi blev fler killar än beräknat varpå matchspelet blev lidande för gruppen. Inför nästa säsong kommer vi prata ihop oss med P15 och P13 för att titta på möjligheter till match minst en gång i veckan per kille. Vi återkommer kring det. Från och med kommande vecka lägger vi om träningsdagarna. I år har vi bokat upp torsdagar och lördagar på Sandevi in i första veckan december. Dessa träningar kan komma att ställas in om vädret inte tillåter. Men om det funkar så kör vi bara! Vi har även fått möjligheten att spela inomhus några gånger i december till och med februari. Inomhusfotboll är en helt annan slags fotboll än utomhus. Men vi kör gärna detta för att den stora merparten av killarna, som bara har fotboll som sport, ska få springa av sig lite även under helgerna. Här får ni observera att det kan förekomma lite olika tider och dessutom sker decembers träningar i Lundbyhallen. Utöver Varacupen i November har vi inte bokat något mer men förmodligen kommer vi köra Blåkläder Cup i Svenljunga när den dyker upp. Till Varacupen har vi anmält två lag, det är femmanna fotboll på sjumannamål som gäller där. Vi får prata ihop oss på ett föräldrarmöte i början av 2025 om laget. Allt gott!
P14
6 okt 2024
0kommentarer
Visa fler nyheter