Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rynninge IK

Följ

Rynninge IK

Följ oss för uppdateringar
Följ

Information angående U-19 herr

10 days ago 42 kommentarer 1735 visningar
42 kommentarer
 • 10 days ago Bengt Blomberg

  Oj, varför inte gå ut och kolla om någon vill ta över tränarskapet? Synd om grabbarna.

  Rapportera

  Rapportera

 • 10 days ago Lasse Persson

  Håller med föregående talare. Men kanske styrelsen har på fötterna och tagit ett noga genomtänkt beslut. Men synd om grabbarna är det.

  Rapportera

  Rapportera

 • 10 days ago Alexis De Ridder

  bengt det finns redan en som kan ta över tränarskapet jag vet inte varför hela laget ska avvecklas för? det finns ingen förklaring eftersom jag själv spelar i laget. Om klubben har dispyter med tränare ska väl inte 25 grabbar drabbas av det...

  Rapportera

  Rapportera

 • 10 days ago Bengt Blomberg

  Verkar konstigt, jag ska kontakta David och fråga. Har ni inte fått någon förklaring?

  Rapportera

  Rapportera

 • 10 days ago Alexis De Ridder

  nej bengt, det enda vi har fått information om är att den tränare vi har haft, har haft problem med styrelsen angående vissa problem. Men om tränaren har problem med styrelsen varför ska man drabba ett helt lag. Rynninge står för "ett sätt att umgås" ändå väljer man hellre att avveckla ett lag med 25 spelare där 90% är sammanhållning, gemenskap där man umgås...

  Rapportera

  Rapportera

 • 10 days ago Kim Olsson

  Styrelsen måste omgående förklara hur man kan lägga ner ett lag i stark medvind, ständig tillväxt, och med en, som jag upplevt det, mycket omtyckt tränare av spelarna och deras föräldrar. Ett lag som ska vara plantskola för framtida A-lag, ett lag som behövs för ungdomsfotbollen i Örebro, man lägger ner utan att ens informera laget eller oss runt om kring, det är något lurt med detta.. 37 + 5 unga killar står nu utan lag...

  Rapportera

  Rapportera

 • 10 days ago Theodor Olsson

  Riktigt tråkigt att lägga ner ett lag med såpass hög potential..

  Rapportera

  Rapportera

 • 10 days ago Alexis De Ridder

  Exakt, vi har inte fåt en enda liten förklaring till varför vårt lag ska avvecklas... och eftersom det inte finns någon är det prescic som du säger någonting lurt bakom allt 100%

  Rapportera

  Rapportera

 • 10 days ago Oscar Wärnlund

  Tråkigt när vi precis blivit direktkvalificerade till en mycket lovande säsong i regionala serien

  Rapportera

  Rapportera

 • 10 days ago Bengt Blomberg

  Jag ska kontakta ordförande imorgon och be honom kontakta laget med en förklaring.

  Rapportera

  Rapportera

 • 10 days ago Nor Alaswad

  synd... vi hade en skitbra trupp som skulle vunnit serien? onödigt att förlora ett så starkt lag

  Rapportera

  Rapportera

 • 10 days ago David Mokédé

  Mycket tråkigt att detta händer. Jag tycker att vi som lag har utvecklats mycket under så kort tid.

  Rapportera

  Rapportera

 • 10 days ago Alexis De Ridder

  david de fataki har tystas ner i snart 5 månader och han får inte prata med någon för någon i styrelsen... men gör ett försök vi behöver all hjälp som finns

  Rapportera

  Rapportera

 • 10 days ago Beshar Alkamisi

  Riktigt tråkigt att laget behövde läggas ner, vi hade många bra spelare och höga ambitioner

  Rapportera

  Rapportera

 • 10 days ago Suheyb Jama

  Fett tråkigt att ge upp på ungdomar med en dröm om en bättre framtid inom fotbollen, som brinner för fotboll. Fotboll är vår passion för och jag tror inte att vi borde lämna den tidigt den nya vägen eller genvägen som vi har tagit under den korta resan. #geossschans#geinteupppaoss

  Rapportera

  Rapportera

 • 10 days ago Levi Nzau

  Riktigt tråkiga nyheter! En spännande trupp som hade överraskat många o skulle va viktig för Rynninge IK i framtiden

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Oliver Bäckström

  Fan tråkiga nyheter för RIK....

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Bengt Blomberg

  Nu har jag pratat med David de fataki som ska ta ett möte med er grabbar. Mitt förslag är att ni plockar fram namnet på nya tränaren och resonerar med David I första läget. Sedan får vi se var det landar. Klart ni ska spela boll.

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Abgar Makdissi

  Tyvärr är just detta den enda anledningen till att klubben och laget hamnat i rådande läget. Styrelsen har såpass stora utmaningar, delade meningar och tvister internt att andra kompetenta människor hela tiden ska släcka deras bränder.

  Ingen av oss hade fått någon som helst heads-up. En blixt från klar himmel och nu får istället kompetenta fotbollssjälar utifrån, exempelvis du Bengt Blomberg, korrigera av styrelsen självförvållade misstag.

  Vi har ett ansvar som vuxna människor, och det ansvaret är att se till att spelare ALDRIG blir drabbade på detta vis. Spelarna och klubben har den mest kompetenta tränaren och ingen i truppen och bland föräldrar finner någon anledning att ta bort honom.

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Bengt Blomberg

  Vad orsaken är vet jag inget om. Styrelsen har inte skött detta på ett korrekt sätt, de har ett ansvar både mot föreningen och laget att ha en dialog.

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Bengt Blomberg

  Nu har jag fått förklarat för mig hur det ligger till, de spelare som är reggade I Rynninge har fått info om läget samt ska ni ha möte I morgon med styrelsen. Jag hade fått felaktig info och hade för bråttom att uttala mig om nedläggningen av laget. Hoppas att det löser sig för de som vill spela vidare.

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Raif Jasaraj

  Mitt barn har inte fått något info överhuvudtaget gällande nedläggning samt möte i styrelsen. För övrigt är dom flesta föräldrar samt barn involverade samma gäller där, ingen info/förvarning om läget alls. Tycker att det är extremt illa skött med tanke på den enorma kvalitén/potential spelarna besitter samt otroligt duktig/insatt/engagerade ledare med hög kunskap. Tycker att det är riktigt illa men även att ovanstående info inte alls stämmer, TRIST! Hälsningar Sevdais pappa Raif Jasaraj

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Abdow Yusuf

  Tråkigt att laget behövs lägga ner utifrån vad några i styrelsen anser, vi är många spelare med höga ambitioner!

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Theodor Olsson

  Hejsan Bengt. Vi som spelare i Rynninge U19 har inte fått någon information ifrån styrelsen. De har inte heller bokat in ett möte med oss.

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Bengt Blomberg

  Theodor
  Enligt styrelsen så ska de spelare som är reggade för u19 ha fått info. Det ska även vara ett möte imorgon. Om ni inte hört eller fått info om detta så ring styrelsen, de finns på laget.se

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Qaalid Ahmed

  Hej Bengt, jag är reggad för u19 och jag har inte fått nån information om nåt möte med styrelsen.

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Abdirisaq Mohamed

  Tråkiga nyheter som har kommit fram, från mitt egna perspektiv skulle vi vilja fortsätta spela fotbollen det enda gemensamma vi har är fotbollen och att man väljer lägga ner ett helt lag med 25 spelare är det inte bästa lösningen man kan göra. Ett helt lag ska inte drabbas på grund av en person så tänk till lite styrelsen.

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Bengt Blomberg

  Då är det någon som mörkar, jag fick info om att ni fått info.

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Tsehaye Gebrekal

  Riktigt synd att detta lag ska läggas ner, hade sett framemot att möta spelare med bra kvaliteter och stora ambitioner.

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Bengt Blomberg

  Spelare med mailadress på Rynninge hemsida har fått info, de som inte har uppdaterade uppgifter har de inte informerat.

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Edvin Andersson

  Spelat i laget i drygt 2 månader nu, laget har gett mig hopp om fotbollen och är ett roligt lag men framgående lag också ! Det finns en andledning varför 40 barn valde just detta lag och denna förening. Hoppas det här kan lösa sig eftersom 40 ungdomar fritids aktivitet går bort om laget läggs ner !!!!!

  Rapportera

  Rapportera

 • Kommentaren är rapporterad och kommer att granskas av sidans administratörer.
 • 9 days ago Therese Nygren

  Vi hoppas att allt löser sig på bästa sätt, vår Max har trivts fantastiskt bra sedan han kom till laget med Saleh och Abgar i täten för trygg ett år sedan.
  Det vi nu fått höra kommer som en fullständig överraskning.
  Therese & Björn

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Max Nygren

  För mig som spelare i laget gör det otroligt ont att höra att laget ska läggas ner helt utan förvarning och förklaring! Vart är mötet som ni bokat med oss? När ska det vara? Var ska det vara?

  Många av oss kommer ner och gör det vi älskar, plötsligt tas det ifrån oss! En gemenskap vår sport... Det är ett lag med väldigt många nya spelare med otrolig vilja men också ett antal som spelat i klubben sen U19 för ungefär ett år sedan startades. Så många timmar vi lagt ner för att lyfta det här laget! Vi går in och kämpar för varandra i ur och skur. Vi vinner en serie, ett stort antal träningsmatcher, nu till våren ska vi spela P19 regional, två från oss har slussats upp i A-laget och lyckats grymt bra och vi är många fler med den ambitionen... att då plötsligt allt ska ta slut gör ont. Väldigt ont.

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Qaalid Ahmed

  Rynninge Ik U19 vinner serien 2020 med 1 match kvar att spela, aldrig nånsin har det hänt i klubbens historia om att ett ny start u19 lag vinner serien och blir direktkvalificerade till P19 divison 1 . Nu blir vi 30+ ungdomar klubb lösa på grund av att det finns en styrelse som inte tänker till innan dom fattar beslut. Den här spelar truppen har så mycket kvalité och potentiell. Och att lägga ner U19 laget är inte den rätta vägen . Mycket tråkigt att få höra dom här nyheterna

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Kim Olsson

  Skrev precis ett helt fantastiskt inlägg om denna händelse och tankar kring Rynninge IK sportsliga ambitioner... Antingen blev det för långt eller så har sensur införts.. Olles blåa hjärta har börjat blekna, han har spelat i Rynninge i många år, men inte ens det verkar vara tillräckligt för att skicka ett mail, sms eller samtal om hans framtid i Rynninge??

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Bengt Blomberg

  Jag har skickat ett meddelande till hela styrelsen ikväll om att jag önskar ett möte med dem imorgon för att föra en dialog med dem om u19. Jag hoppas de vill träffa mig så jag får höra om vi kan göra något för att rädda laget. Jag kan inte trolla men jag kan inte stå bredvid och bara se på utan jag vill föra en dialog med styrelsen.

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Kim Olsson

  Fantastiskt Bengt! Det är många som inte når fram till styrelsen och jag vet att flera mår dåligt över denna ovisshet. Det värmer att du engagerar dig i laget! Det finns många som vill veta, hjälpa och diskutera fram en lösning. Spelare, föräldrar och ledare i och runt Rynninge IK U19 är beredda

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Bengt Blomberg

  Vi håller tummarna att vi får till ett möte.

  Rapportera

  Rapportera

 • 9 days ago Melke Bakirci

  Väldigt tråkiga nyheter, laget som har just kommit i form och var redo att spela riktig fotboll!!

  Rapportera

  Rapportera

 • 8 days ago Kim Olsson

  Styrelsen måste väl ändå förberett detta på något sätt. Det är rätt många grabbar som sitter och hoppas på en vändning eller åtminstone några skäl till vara detta beslut tagits. Att många ringer och ni inte kan svara alla förstår man.. Så kalla till möte för alla berörda eller publicera åtminstone en förklaring här... för ert nätverk verkar trasigt.. mailen kommer nämligen inte fram

  Rapportera

  Rapportera

 • Kommentaren är rapporterad och kommer att granskas av sidans administratörer.

Du måste logga in för att kommentera

Logga in