Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ope IF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ope IF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Ikväll torsdag spelar Ope 2 sin näst sista div 3-match för året då vi spelar mot Brunflo 2 "hemma" fast matchen spelas på Åkreängs konstgräs i Brunflo kl. 19:00. Anledningen är att vi behöver ha belysning och det har vi inte tillgång till på Sportfältet.
Brunflo 2 har gjort det starkt som kunnat genomföra serien då de har haft stora problem med skador under året, men tack vare påfyllnad från de yngre lagen har de klarat av det på ett bra sätt. Laget ligger för närvarande på åttonde plats i serien och i den senaste matchen tog de en stark seger med 3-0 mot Berg. I vårens möte vann Ope 2 med 9-1 i en match där vi hade ett rätt starkt lag.
För Ope 2 så har årets seriespel varit väldigt framgångsrikt och vi är fortfarande obesegrade med två matcher kvar. Givetvis hoppas vi kunna behålla den sviten även efter den här matchen även om vi vet att det inte alltid är så lätt att få till spelet på konstgräset i Brunflo. Å andra sidan så spelar Brunflo på samma plan så det går inte att skylla på.
Följande 15 spelare är kallade:
Från A: Elsa M, Magda P, Tilde J, Erica K, Minja N, Ella S, Amanda S.
Från U:: Stella P, Emma Sv, Selma E, Jenny C, Karin H och Olivia W.
FrånF: Sara H och Ebba N.
| Träning | 10 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
| Match, Division 3 | 11 jun, 19:00 |
| IFK Östersund 2 (hemma) | 12 jun, 19:00 |
| Matchgenomgång | 14 jun, 17:00 |
|
|
Premiär |
| 20 maj | Fotbollsskolan |
| 4 maj | Fotbollsskolan |
| 27 apr | Bauhausbrasan Sista April |
| 14 apr | XXL Erbjudande |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera