Bingolotter till Påskdagen- kom igång med succéförsäljningen
Succén i samband med uppesittarkvällen i julas då ni gjorde en FANTASTISK insats gav våra lag ett tillskott på över en ½ miljon kronor! Nu följer vi upp detta med möjlighet att sälja Bingolotter till Påskdagen. Nu är det ett par veckor kvar till påsk och under påskhelgen spelas Bingolotto på påskdagen. Nu har vi glädjen att meddela att ni som lag kan förbeställa och därefter kvittera ut på klubbhuset. För att komma igång behöver ni bara: 1. Meddela sara.larsson-ullbrand@oskungdom.se hur många lotter ni önskar. 2. Hämta ut lotter på klubbhuset. 3. Dela ut i laget och SÄLJ. 4. Redovisa pengar senast 24 april. 5. Redovisa osålda lotter senast 21 april. 6. Vid ev. frågor kontakta Sara Larsson Ullbrand via mejl sara.larsson-ullbrand@oskungdom.se Laget får: 20 kr/ såld bingolott (Kostar 50 kr/lott) och 40kr/ såld dubbellott (kostar 100kr/dubbellott) OBS! Kom ihåg att försäljningen är helt riskfri. Det vill säga har man inte sålt alla utplockade lotter till påskdagen är dessa fullt returnerbara, utan kostnad, till klubbhuset fram till 21 april. Därför är det alltid smart att hämta ut fler lotter än färre.
Örebro SK Ungdom
1 apr 2020
0kommentarer
För barnen och ungdomarna i Örebro SK Ungdom
Coronavirusets effekter på samhället slår hårt mot svensk idrotts ekonomi och självklart så även ÖSK Ungdoms. Inställda cuper, mer restriktiva sponsringspolicys i företagen och en i vissa delar pausad verksamhet är bara några få tråkiga exempel. Men vi ger oss inte och vår vision står fast: "Att vara en modern idrottsförening som präglas av glädje, öppenhet och ett ökat välbefinnande hos barnen, ungdomarna och de vuxna”. Vi kommer heller aldrig sluta kämpa för att erbjuda våra medlemmar en god idrottsutbildning, personlig utveckling och en meningsfylld fritid. Vi är inte en förening i kris. Men vill du hjälpa till att minska coronavirusets ekonomiska effekt på ÖSK Ungdoms verksamhet? Då har du möjlighet att ge ett bidrag till den här insamlingen. För att komma till insamlingen, KLICKA HÄR Stort tack för ditt stöd!
Örebro SK Ungdom
27 mar 2020
0kommentarer
Årets ungdomsledare 2019
Till Årets Ungdomsledare utses en ledare som gjort en engagerad, stimulerande, utvecklande och kunnig insats för ÖSK Ungdom och dess ungdomar. Motiveringen till årets ungdomsledare 2019 lyder: Johan har under 2019 men även flera år tillbaka i tiden varit ledare för våra lag F-P07 Vit, H-P07 och H-F09/10 där han har sina barn. Han är en bra representant för vår klubb, uppskattad av våra barn/ungdomar och dess föräldrar samt ledarkollegor och hans idrottsansvariga. Johan leder lagen med en god pedagogik och vurmar för allas utveckling i de grupper han verkat i. Johan agerar föredömligt som ledare och som förstått fördelarna med multiidrottandet och som alltid sätter ”Ungdomarna i centrum”. Årets ungdomsledare är en stor förebild och ett tydligt exempel på hur oumbärliga de ideella ledarna är i ÖSK Ungdom. Vi säger stort grattis Johan Larsson som kan titulera sig till Årets ungdomsledare i ÖSK Ungdom 2019.
Örebro SK Ungdom
27 mar 2020
4kommentarer
Visa fler nyheter