Inställd träning och träningar påskveckan
Hej! Vi ställer in kvällens träning (torsdag 7 april) med anledning av väderomslaget. På måndag 11 april tränar vi som vanligt kl 16.45-18.00. Torsdag 14 april (Skärtordagen) ställer vi in träningen pga bortresta ledare. Mvh Thomas och Jonas.
F-P2012 Svart
7 apr 2022
0kommentarer
Rekord för anmälningar till Fotbollsskolan
175 barn är redan anmälda till våra olika idrottsskolor varav 111 är enbart till våra fotbollsskolor! Säkra din plats redan nu! Välj att spela fotboll, handboll eller innebandy, eller varför inte två olika idrotter? Alla tre sporter spelas samtidigt, midsommarveckan (vecka 25) plus en extra fotbollsskola vecka 32. ÖSK Ungdom erbjuder ditt barn två fartfyllda veckor med fotboll. Verksamheten baseras på glädje med boll och anpassas efter barnets ålder och behov. Barnen kommer i kontakt med sporterna på ett positivt sätt. Fotbollsskola - för barn födda 2012-2017 Innebandyskola - för barn födda 2012-2017 Handbollsskola - för barn födda 2011-2017 DETTA INGÅR -ÖSK matchtröja replica (värde 650 kr), vattenflaska, fotboll (värde ca 250 kr) och diplom. -Färdigpackade mellanmål. -Försäkring under tiden ni deltar i idrottsskolorna. -Klippkort till ÖSKs fotbolls hemmamatcher, dam och herr OBS! Vid anmälan till extravecka fotboll ingår inte utrustning.
F-P2012 Svart
4 apr 2022
0kommentarer
Föräldramöte måndag 25 april kl 18.00-19.30
Hej! Måndag 25 april kl 18.00-19.30 kör vi ett föräldramöte i klubbhuset på Ekäng. Det var länge sedan vi hade ett möte och vi vill väldigt gärna att alla i laget representeras - hoppas Du kan komma! Daniel Hasselstrand, verksamhetsansvarig för ÖSK Ungdoms fotbollssektion, kommer och går igenom föreningsinformation. I övrigt är dagordningen inte spikad, men det är ingen hemlighet att vi behöver engagera fler personer kring laget. Som det ser ut nu är det bara jag och Thomas som medverkar i det dagliga arbetet och där behöver vi bli fler. Nadia och Marco Crantz (Benjamins föräldrar) har varit ansvariga för försäljning vilket varit, och är, mycket uppskattat! Fundera redan nu om du kan hjälpa till som tränare, lagledare (boka matcher, fixa domare, ordna med träningskläder...), lagbyggare (ordna aktiviteter utanför fotbollen för att stärka gruppen), delta i en arbetsgrupp (arbete på cuper) eller hjälpa Nadia och Marco med försäljning. En separat kallelse till föräldramötet kommer senare. Trevlig helg - hoppas vi ses på Ekäng på lördag! Mvh Jonas.
F-P2012 Svart
1 apr 2022
2kommentarer
Visa fler nyheter