Årets första match på fullstor plan
På lördag förmiddag beger sig Ope damer till Örnsköldsvik för match mot Själevads IK. Matchen spelas kl. 12:00 på Skyttis konstgräs. Själevad spelar en nivå högre än oss i division 1 och 2018 kom de på femte plats i den serien. Vad vi har kunnat läsa oss till så har de siktet högre inställt i år. För vår del så blir det vårt första besök på fullstor yta i år och även första gången i år vi är utomhus så det ska bli kul att se hur den omställningen går. Av olika anledningar så blir det ett rätt ungt gäng vi åker iväg med. Faktum är att matchen blir historisk då det är första gången Ope damer spelar match där samtliga spelare är födda efter millennieskiftet. Även om det saknas en del rutin så finns det bra kvaliteter hos spelarna. Av de 15 spelare som är kallade kommer 5 från U-truppen och 4 från fjolårets U-trupp så det ska bli spännande att se hur de klarar sig mot lite tuffare motstånd. Även intressant att se hur de spelare som är vana att vara bland de yngre nu tar sig an rollen som äldre och rutinerade spelare. Vi vet att det här blir en rejäl utmaning, men samtidigt kul och inspirerande. Följande 15 spelare är kallade till match: Johanna F, Maja S, Erica K, Louise W, Stella P, Beata E, Ella S, Wilma Ed, Ella B, Nora A, Amanda S, Wilma Eng, Felicia J, Nadia A, Matilda P-E.
A-lag Damer
1 mar 2019
0kommentarer
Ändrad tid och innehåll ikväll söndag
P.g.a. vädret och den halka som råder så skippar vi löpningen ute och kör istället hela passet inne mellan klockan. 20-21:15. Gäller ikväll söndag 24 februari.
A-lag Damer
24 feb 2019
0kommentarer
Referat: Ope IF - Brunflo FK
Det blev seger med 8-3 mot Brunflo i träningsmatchen i ÖP-hallen på onsdagskvällen. Matchen spelades 4 x 25 minuter och "periodsiffrorna" var 2-1, 1-1, 3-0 och 2-1. Svårt att dra några större växlar på resultatet i en sån här match, men en del svar fick vi både vad det gäller enskilda spelare och själva spelet. Det är ju rätt tydligt att vi inte är riktigt samspelta än och att vi behöver jobba mer med både kommunikation och tajming mellan passningar och löpningar. När tjejerna visar tydligt och tidigt att de vill ha bollen så att vi kan spela med färre tillslag så ser det bra ut, men vi behöver göra det oftare och hålla fokus genom hela matchen. Det största enskilda plustecknet går till mittbacken Erica Kraft som agerade med stor pondus i försvarsspelet. Hon har lyft sitt spel mycket under vintern. Rebecca Bill visade också att hon kommer att göra mycket nytta under året med sin energi och smarthet. Beröm också till insatserna från U-tjejerna Stella Paulsson, Felicia Jonsson och Nora Anjevall. Som träningspass var detta nyttigt och en liten förberedelse inför första matchen på fullstor yta nästa helg. Då räknar vi också med att ha ytterligare några lirare tillgängliga för spel.
A-lag Damer
20 feb 2019
0kommentarer
Match mot Brunflo i ÖP-hallen på onsdag
Som en liten "uppvärmning" innan de riktiga träningsmatcherna börjar nästa helg så ska vi möta Brunflo i en träningsmatch i ÖP-hallen på onsdag kväll kl. 20:15. Matchen kommer att spelas som 8-manna (målvakt + 7 utespelare) och vi spelar 4 x 25 minuter. Efter att ha varit rätt förskonade från skador och sjukdomar tidigare i vinter så har det blivit lite mer denna vecka. Vissa skulle säkert kunna spela, men vi väljer dock att inte chansa med något nu utan fyller istället på med de spelare från U-truppen som tränat med oss. Det betyder att följande 16 spelare kallas till denna match: Johanna F, Erica K, Louise W, Lollo N, Maja S, Olivia J, Stella P, Beata E, Ella S, Felicia J, Hedda F, Nora A, Wilma Eng, Amanda S, Rebecca B, Sandra N Även om det "bara" är 8-manna i ÖP-hallen så ska det bli riktigt kul att få matcha mot ett annat lag som ett led i förberedelserna inför säsongen och då närmast den första träningsmatchen på fullstor yta nästa helg borta mot Själevad.
A-lag Damer
19 feb 2019
0kommentarer
Visa fler nyheter