Förändringar i tränarteamet & förtydligande om hjälp m laget
Hej! Vi är glada att meddela att Jesper Langton (Sallys pappa) valt att kliva in som tränare tillsammans med Jaffar varannan måndag. Jesper har tidigare tränat några av tjejerna som spelat i MIK. Tack Jesper! Som Ikaros skrev tidigare behöver vi fler föräldrar som hjälper till med laget, vilket är ett lagarbete i sig. Ni föräldrar är en viktig resurs för laget! Här kommer ett förtydligande över vad vi omgående behöver hjälpas åt med. Vi hoppas kunna åka på en större cup med övernattning nästa sommar. En cup är ett bra tillfälle för tjejerna att få umgås och spela matcher tillsammans. Flera av lagen i ungefär samma ålder i MIK, HSK och MHFF har redan hunnit åka på flera cuper. För att nå målet behöver vi redan nu börja samla pengar till det. Att åka på cup med ett lag kostar mellan 45 000 kr (Aros) och 55 000 (Gotland cup). Exemplen är räknade på 20 spelare (exkl resa) I dagsläget har vi ca 7400 kr i lagkassan. De pengarna behövs för att betala dagscuper, domare mm. Vi tror att det behövs minst 3 insatser för att nå målet. Ett preliminärt upplägg kan se ut så här: April/maj 2024 - försäljning av tex grillkol/grillolja/kryddor eller annat lämpligt för säsongen. Höst 2024 - försäljning av tex Newbody eller Bingolotter för uppesittarkvällen. Vår 2025 - försäljning Vi behöver 2 föräldrar som kan ansvara för en försäljningsomgång nu i april/maj. Therese kan stötta med planering. Det bästa vore om man ville ansvara för hela årets försäljningar. Men vi kan börja så här sålänge. Kanske någon annan vill ta nästa omgång. Vi behöver också 2 föräldrar som planerar och ordnar en lagaktivitet i maj. Det kan vara något enkelt i anslutning till en match eller träning. Tex pizza och häng/lekar i någon park, filmkväll, eller liknande. En sådan aktivitet kan bekostas av lagkassan. Therese kan stötta med planeringen för detta också. Den 4 juni möter svenska landslaget Irland på Friends Arena. Biljetterna släpps preliminärt den 25 april och det brukar finnas reducerade priser för ungdomslag som vill se matchen. En sådan aktivitet vore jättekul att göra tillsammans med er föräldrar, syskon och spelare tycker vi! Vi tänker att var och en betalar för sig och att föräldrar ansvarar för sitt eget barn på plats. Finns det någon som vill ansvara för att boka biljetter till de som vill följa med? Hoppas kunna få hjälp av er föräldrar för att få skapa så bra förutsättningar som möjligt för tjejerna i laget! Har ni frågor går det fint att prata med någon av oss ledare eller skriva direkt i föräldrachatten. Allt gott, Lagledare och tränare
F2012
15 apr 2024
0kommentarer
Viktigt meddelande inför Sanktan
Hej alla föräldrar. Nästa helg börjar Sanktan och här kommer säsongens viktigaste meddelande från oss tränare och ledare till er. Vi har anmält två lag till Sanktan för att alla tjejer ska få spela match. Vissa helger (20/4, 27/4, 1/6) spelar båda lagen match samtidigt och då är det extra viktigt att alla är med för att vi ska få ihop två fulla lag. Vi är tacksama om ni lägger in dessa helger i era kalendrar och prioriterar fotboll före andra aktiviteter. Om vi inte kan få ihop två lag så kommer vi behöva dra ur ett av lagen ur serien vilket leder till att vi får hälften så många matcher. Vi kommer då behöva prioritera de spelare som har hög träningsnärvaro när vi kallar till matcher. Vi kommer skicka ut kallelse till helgens matcher på måndagar. Sista svarsdag är på onsdagar. Det har under våren tagit mycket tid att skicka ut påminnelser och skicka extra meddelanden till de som inte svarat. Vi tacksamma om ni laddar ner laget-appen och svarar på kallelser i tid. (Det är också viktigt att svara på kallelser till träning så vi kan planera lämpliga övningar). Hälsningar Tränarna och ledaren.
F2012
14 apr 2024
0kommentarer
Fler föräldrar behövs nära laget!
Vår ambition är dels att köra 2 träningar i veckan plus matcher, dels att få ihop ett lag som tycker det är kul o trivs med varandra. 😀 För detta krävs att vi förstärker med åtminstone 2 till föräldrar som är med nära laget. Detta är vad vi behöver: - nån som kan vara med på träningar o matcher. Även att vara med 1 träning varannan vecka ger ett bidrag! Man behöver inte ta fotbollsansvaret om man inte vill - att vara med som hjälp och ”vuxen” hjälper! - ?stötta/bli en duo med Therese som lagledare - boka träningsmatcher, informationsspridning, uppdatera laget-sidan etc. - ?man kan också göra mer punktinsatser som stöttande förälder. Vi behöver tex nån som kan dra i penga-insamlande aktiviteter för att vi nästa år ska kunna åka på större läger. Förmodligen 3 pengaindrivande aktiviteter (en i vår, en till senhöst och en till nästa vår). - ?Eller som vill ordna en lagaktivitet (tex ordna med biljetter för landskampen mellan Sverige/Irland den 4/6) utöver ordinarie träning. Vill/kan du vara med och hjälpa till? Har du några frågor eller funderingar? Hör av er till ngn av oss i nuvarande tränargänget! Det är jättefint gäng tjejer, hoppas vi kan få de att fortsätta med fotboll ett tag till!! Mvh tränargänget (Therese, Jaffar, Ali, Macus och Ikaros)
F2012
7 apr 2024
0kommentarer
Visa fler nyheter