Information för Sun Cup 2024 Karlstad
Hej, Här kommer lite information inför Sun Cup i Karlstad. Vi kommer att bo i en gympasal på Kronoparksskolan. Totalt kommer vi spela 6 matcher fördelat på lör/söndag. Bifogar spelschemat. Vi spelare/ledare kommer att äta frukost på skolan men lunch/middag på restaurang Pasha. Viktigt att packa ner liggunderlag/luftmadrass sängkläder, ombyten, handdukar, hygienartiklar, ta med båda matchtröjorna blå & svart. Samt kläder efter väder. Är det något barn som känner sig nervös/osäker att sova borta ta en kontakt med någon av oss ledare så håller vi lite extra koll. Alla matcher spelas på Örsholmens IP och är 2x20min. Är det någon information som ni saknas ta kontakt med någon av oss ledare. Nu ser vi till att göra detta till en oförglömlig cup för våra barn. Önskar er alla en trevlig dag //Ledarna
P14
19 jun 2024
0kommentarer
Spelschema Lekebergs sparbanks cup
Hejsan, Bifogat finner ni spelschemat för cupen nu på torsdag 6/6. Samling Bergavallen 08:20, Vi kommer att spela i både blåa och svarta matchtröjorna så glöm inte att ta med båda tröjorna. Budskapet ifrån Fjugesta är att så många som möjligt samåker då det kommer bli tråkigt på deras grus parkering. Kiosk kommer att finns med både korv, hamburgare etc. all betalning sker via Swish.
P14
3 jun 2024
0kommentarer
Lilla Lithellscupen 2024
Hejsan, Här kommer spelschemat för cupen den 12/5. Påminner om vikten att svara på kallelserna så fort som möjligt så vi ledare kan planera denna aktivitet så bra som möjligt.
P14
2 maj 2024
0kommentarer
Seriespel
Här kommer lite information inför seriespelet som inleds nästa vecka. Två lag Vi har anmält två lag till seriespel för våren 2024. Lagen spelar i två olika serier (Mellersta Örebro och Södra Örebro). Båda serierna är nivå 2. Matcher Varje lag spelar 6 seriematcher under V19-24, dvs 1 match per vecka. Matcherna är 3x20 min. Laguttagning Inledningsvis har vi valt att inte ha fasta lag utan vi kommer att kasta om lagen från match till match. Detta för att alla ska få spela med alla. Vi är lite osäkra på hur många spelare vi ska ta ut till varje match men vi provar med 13 spelare nu i första serieomgången. 3x20 min är ganska lång speltid så det kan vara bra med många avbytare... Dubbla matcher Eftersom vi inte har tillräckligt många spelare för att fylla två lag kommer några spelare behöva dubbelspela varje vecka (dvs spela match i båda serierna samma vecka). Vi kommer att rotera detta så att olika spelare får möjlighet till dubbelspel från vecka till vecka. Det finns inget krav på att dubbelspela om man inte vill. Kalender och speldatum Förbundet har lagt ut ett spelschema som talar om vilka matcher som ska spelas under vilka veckor. Exakta speldatum för respektive match sätts dock av hemmalaget. Så fort vi får klart med alla speldatum kommer vi att lägga in matcherna i kalendern på laget.se. Bli inte oroliga av mängden matcher. Som framgått av texten ovan kommer varje spelare “bara” bli kallad till ungefär hälften av matcherna. Träningsnärvaro Naturligtvis förväntas man vara med och träna för att få spela match men vi har inga uttalade krav på att uppnå en viss närvaroprocent. Alla får vara med och spela match. Vi ledare har dock pratat om att en god träningsnärvaro ska vara ett krav för att vara aktuell för att dubbelspela. Det bör också vara så att de som tränar mest får flest chanser till att dubbelspela. Vi har inte hunnit sätta upp något regelverk för detta ännu men kommer att göra det inom kort. Kallelser Påminner igen om att det är viktigt att svara i tid på kallelser till matcherna. Om man inte har svarat vid deadline kommer vi tränare att börja jaga ersättare (i första hand någon i det egna laget som får dubbelspela och i andra hand en spelare från P2015-laget). Därför kan man sannolikt inte efteranmäla sig. Vi kommer att skicka ut påminnelser på kallelserna någon dag innan deadline för att underlätta.
P14
29 apr 2024
0kommentarer
Städning av klubblokalen - Tisdag 28/5
Hej, Alla lag i föreningen har fått ansvar för städning av klubblokalen 2 ggr/år. Vi i P14-laget har blivit tilldelade V22 och V37. Tanken är att vi försöker lösa städningen i samband med en träning de veckorna. Nu på våren kör vi Tisdag 28/5 kl 17 (kallelse kommer strax). Återkommer med datum för V37 senare när vi har fått in matchtider för höstens seriespel. Bra om så många föräldrar som möjligt kan hjälpa till. Det brukar gå väldigt snabbt om man är några stycken som hjälps åt.
P14
26 apr 2024
0kommentarer
Visa fler nyheter