Örebro cupen Innebandy
Hej, Här kommer lite mer information om helgens cup där vi ska ta hand om kiosken. Grundtanken med arrangemanget är att vi ska få tjejerna att hjälpa till med kiosk och städning så att de själva bidrar med att samla in pengar till lagkassan. Vi behöver även minst 1 förälder/barn för varje pass (tot 3 st). Förhoppningsvis får vi en fin förtjänst som vi kan använda till lagaktivitet eller övernattningscup. I våra uppgifter ingår det kioskförsäljning, städning under dagen av omklädningsrum och allmäna ytor inne i hallen. Det kommer finnas ett släp utanför hallen där säckar med ej återvinningsbart skräp kan lämnas. Det som är återvinningsbart får vi lämna vid återvinningscentralen. Vi ansvarar även tillsammans med F09-11 för slutstädningen och återställning av hallen efter cupens slut samt att bära tillbaka skolställ till skolan på måndag morgon. Det kommer finnas en lista i hallen över saker som skall återställas på söndagen. Johan (Moas pappa) har tacksamt tagit ansvaret för inköp av det som skall säljas i kiosken. Kioskschemat ser ni nedan: Söndag 13/4 07:00-09:00 Moa, Ebba 09:00-11:00 Wilma, Eleonora, Märtha 11:00-13:00 Belle, Ester, Signe 13:00-15:00 Maja, Vera, Nicole 15:00-17:00 Filippa, Ella, Astrid Vi tar tacksamt emot bidrag till kiosken i form av hembakt. Om ni kan baka något så skriv gärna det som en kommentar nedan och lämna gärna till kiosken direkt på söndag morgon, eller på lördag kväll alternativt när ni börjar erat pass. Kan ni inte delta på det tilldelade passet önskar vi att ni själva byter pass mellan er.
F14/15
8 apr
2kommentarer
Träningar och cuper april/maj
Hej, Vi tränare har nu tagit beslut kring träningarna under april och maj. Vi kommer på grund av svårighet att få ihop ledare att ställa in träningarna på onsdagar i Latorp. Vi kommer istället träna som vanligt på tisdagar i Hidinge sporthall med fokus på kondition. Torsdagar kommer vi träna utomhus vid lekparken vid Lanna Hills mellan kl. 17:30 - ca 18:30. Söndagar kommer vi träna som vi gör nu i Latorp och då kommer även F12/13 träna samtidigt så vi ska försöka få till lite samarbete för att kunna träna match på ett bra sätt. Torsdags- och söndagsträningarna ligger kvar fram till och med andra veckan i maj och sedan hoppas vi på att Vretalund är ok att beträda. Ingen träning 13/4 (cup spelas i Latorp) och 20/4 (påsk). Vi kommer även spela Rävåsen Cup 26/4 och Folkpool Cup 1/5. Serien kommer även dra igång samma vecka som Folkpool Cup. Kalendern är uppdaterad och vi kommer ut med datum inom kort för föräldramöte.
F14/15
1 apr
0kommentarer
Information om vårupptakt utomhus
Hej alla föräldrar! Vi kommer från och med nu på söndag att starta upp med träning utomhus 1 gång i veckan i Latorp kl. 13:45- 15:00. Träningarna är inlagda nu så ni kan planera för det i era kalendrar. Vi kommer köra fortsatt träning på tisdag och torsdag kommande veckor och sen behåller vi antagligen bara torsdagsträningen och kör utomhus på söndagar och eventuellt även på onsdagar där vi planerar för att dela en helplan med P14. På söndagsträningen kommer vi längre fram i mars att dela en helplan med F12/13 där vi ser goda möjligheter till samarbete vilket vi tror blir positvt för att kunna få till bra träningar. Söndag 9 mars kommer vi spela träningsmatch mot Rävåsens IK i Karlskoga. Kallelse till den matchen kommer ut 3 mars men lägg redan nu in den i era kalendrar! Vi återkommer inom kort med tidpunkt för vårens föräldramöte. Mvh Ledarna
F14/15
27 feb
0kommentarer
Visa fler nyheter