Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kinna IBK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kinna IBK.
Kinna IBK
Följ oss för uppdateringar
Under hösten/vintern kommer det fortsatt vara angeläget att minska risken för att sprida smitta i samband med Kinna IBK´s barn och ungdomsverksamhet. Efter ett samråd med ledare har styrelsen följande instruktioner för att undvika onödig kontakt.
- Lag som ska träna efter ett annat anländer till Ängshallen i direkt anslutning till träningstiden
- I bytet så håller sig väntande spelare längst upp på läktaren på den sida som det tränande laget inte uppehåller sig på.
- Det finns inget förbud mot att vara någon, några minuter innan sin tid i hallen om man håller rejäla avstånd till tränande lag.
- Föräldrar undviker att vara i hallen i största möjliga mån. Är närvaro önskvärd eller nödvändig ansvara de vuxna för att hålla ordentliga avstånd till andra personer i hallen.
Behöver någon byta om ska så lite tid som möjligt tillbringas i omklädningsrum
Är en ledare orolig för smittspridning rekomenderas uteträning, tex elljusspåret/utegymet vid Hedgärdssjön.
Styrelsen vill påminna om att fysisk, social aktivitet är viktigt för barn. Tack alla ni som skapar bra verksamhet i Kinna IBK!
| P013 Rydboholms SK P12-14 (hemma) | 18 nov, 17:30 |
| F08-011 Träning | 18 nov, 19:15 |
| F08-011 Dingle AIK DJ (hemma) | 18 nov, 19:25 |
| Herr-A Träning | 18 nov, 20:30 |
| P014-015 Träning | 19 nov, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera