Följ oss på Min Fotboll!
Här kommer en länk för att följa vårt lag Karlslunds IF FK P014 i Min Fotboll. I appen kan vi alla fota, filma, heja och rapportera live från våra träningar och matcher. Följ oss i Min Fotboll och sprid vidare till alla du tror kan vilja följa och heja fram vårt lag! idag är vi över 50 följare, men vi vet att det är ännu fler som är intresserade av att följa oss! Klistra in länken i en webbläsare så kommer du till första steget att följa oss i Karlslunds IF FK P014! https://minfotboll.app.link/uMJlxjpS6pb
P2014
17 maj 2022
0kommentarer
Poolspel på lördag
Lördag 21 maj är det äntligen dags för poolspel! Vi kommer att ha ett poolspel på hemmaplan på Rosta gärde med 2 lag (Röd och Blå), och det kommer även vara ett poolspel på Mariebergs IP där vi kommer att ha 1 lag (Vit). Kallelse till matcherna skickas ut separat här via laget.se. Vi har som vanligt utgått från träningsnärvaro de sista två månaderna. Varje lag kommer ha 9 spelare. Vad: Poolspel 1 Var: På Rosta gärde har vi 2 lag som möter Örebro Syrianska IF som också kommer med 2 lag. 2 matcher per lag. På Mariebergs IP (Johansdalsvägen 6, 702 31 Örebro). har vi 1 lag som möter Mariebergs IK i 2 matcher. När: Lördag 21 maj mellan 10-12. Samling 09:30 på Rosta gärde, respektive Mariebergs IP. Matchtid 3x10 min. Vilka: Kallelsen skickas ut till berörda spelare via laget.se. 9 spelare per lag blir kallade. Vi utgår från träningsnärvaro. Vi önskar få svar så snart som möjligt på kallelsen, så vi hinner kalla in reserver ifall man inte kan delta på lördag. Övrigt: Kom ombytta och klara med matchkläder, benskydd och fotbollsskor. Glöm inte heller vattenflaska.
P2014
16 maj 2022
0kommentarer
Klart att vi möter Rynninge på lördag!
Då har vi fått klart med motståndare till på lördag den 14 maj då vi kommer att möta Rynninge IK! Vi kommer att ställa upp med två lag som spelar en match var mot ett Rynninge-lag. Vad: Träningsmatcher mot Rynninge IK Var: Matcherna spelas på Pettersbergs IP (Ringtorpsvägen 18) När: Lördag 14 maj kl 09:00-10:00. Samling kl. 08:40 på Pettersbergs IP Matchstart strax efter kl. 09:00. Matchtid 3x15 min, dvs. lite längre perioder än senast då vi nu spelar 1 match/lag. Vilka: Kallelsen skickas ut till berörda spelare via laget.se. 18 spelare blir kallade. Vi utgår från de som inte var kallade till matcherna mot ÖSK i lördags, samt fyller på med spelare med högst träningsnärvaro de senaste två månaderna. Vi önskar få svar så snart som möjligt på kallelsen, så vi hinner kalla in reserver ifall man inte kan delta på lördag. Övrigt: Kom ombytta och klara med matchkläder, benskydd och fotbollsskor. Glöm inte heller vattenflaska.
P2014
9 maj 2022
2kommentarer
Matcher lör 7 maj + lör 14 maj!
Hej alla! Vi har idag fått en matchfrågan från Örebro SK Svart om vi skulle vilja komma till dem på lördag, den 7 maj, med 2 lag och spela träningsmatcher. Vi i tränargruppen har tackat ja till förfrågan då vi kom fram till att vi är tillräckligt många tränare som kan. Eftersom det är relativt kort varsel så behöver vi komma ut med info och kallelse så snart som möjligt, så därför får ni denna info nu! Vad: Träningsmatcher mot ÖSK Svart Var: Matcherna spelas på Ekängs IP (Landbotorpsallén 58), alltså konstgräset hos ÖSK Ungdom. När: Lördag 7 maj kl 09:00-10:45. Samling kl. 08:45 på parkeringen vid ÖSK Ungdoms klubbhus (samma adress som ovan). Matchstarterna kommer att vara ca. 09:15 och 10:00. Matchtid 3x10 min. Vilka: Kallelsen skickas ut till berörda spelare via laget.se. 20 spelare blir kallade. Vi utgår från träningsnärvaro och från de som inte spelade senaste träningsmatcherna mot IFK Hallsberg tidigare i år. Vi önskar få svar så snart som möjligt på kallelsen, så vi hinner kalla in reserver ifall man inte kan delta på lördag. Övrigt: Kom ombytta och klara med matchkläder, benskydd och fotbollsskor. Glöm inte heller vattenflaska. Fler träningsmatcher - lördag 14 maj på hemmaplan Vi vill givetvis att alla våra spelare ska få spela matcher och har bokat upp Teknikplanen (kontsgräs) lördag 14 maj kl. 10:00-12:00. Här vill vi ställa upp med 2 lag, och här ska initialt de som inte blir kallade till matcherna den 7 maj få spela, förutsatt att man har tränat tillräckligt mycket. Sedan kommer det att kompletteras med spelare så vi blir 20 spelare även här. Vi letar just nu motståndare till dessa matcher och återkommer med mer info när vi har hittat motstånd.
P2014
2 maj 2022
2kommentarer
Visa fler nyheter