Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Katrineholms SK FK U17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Katrineholms SK FK U17.
U17
Följ oss för uppdateringar
Här kommer lite information gällande kommande veckor.
Sista träningen innan juluppehållet är den 16/12 i Järvenhallen, sen kör vi igång den 10/1 igen.
Träningstider v. 2-7;
Tisdag o fredag 16.30-18.00 Backavellen konstgräsplan.
Onsdag 16.30-17.30 Duveholmshallen d-hallen. På onsdagar är det Fysträning, dessa träningar är även ni vuxna välkomna att delta på om man känner för det :)
Under dessa veckor gäller ombyte hemma men duscha på plats efter träningen.
Tisdagar kommer det att vara målvaktsträning för våra målvakter. Denna träninga är till för de spelare som sen innan anmält intresse för att spela på denna position. Har man inte anmält sitt intresse att spela på denna position men känner att det är här man vill lägga sitt fokus så pratar man med Fredrik eller Pierre.
Futsalcupen som är i januari är inställd för vårat lag då det tyvärr inte var så många lag anmälda till vår grupp.
10/12 kommer laget att köra en futsalmatch mot P10 i Skogsborgsskolans idrottshall. Samling 12.30, ta med svarta matchdröjor. Matchen startar ca 13.00 3x20 min. Separat kallelse kommer.
Lagets trygghetsansvariga och tränare vill under våren fokusera på sammanhållning och att spelarna ska kunna känna trygghet i laget, både på och utanför planen. Målet är att planera in nån aktivitet utanför fotbollsplanen för att få en god sammanhållning men även att boka in ett träningsläger, återkommer om detta. Är det någon som har tips eller idéer på aktiviteter så kan man kontakta Hanna eller Lasse.
| KSK-dagen | 30 maj |
| Barn- och ungdomsavslutning | 23 okt, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera