Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kinna IF P-05
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kinna IF P-05.
P-05
Följ oss för uppdateringar
Andra matchen för året mot GAIS. Denna gången hemma på konstgräset vid Kunskapens. 9-manna 3x30 på stor plan.
Efter några återbud hade vi 11 taggade killar som var spelsugna på match. Där och då inget oroande trodde vi. Killarna har sett starka ut tidigare.
Period 1 börjar vi trevande och känns lite oengagerade och som vi glömt allt vi pratade om före matchen. Sakta men säkert tog vi oss in i matchen och jämnar ut halvleken och spelet bra. Någon stolpträff och bra lägen när vi vänder spelet bra minns vi. 1-1 i paus.
Andra perioden är också en jämn historia inledningsvis men där vi känns något vassare och faktiskt skapar fler riktigt bra målchanser som vi bör sätta. Vi har även ett par frilägen som den duktiga GAIS keepern räddar. Mål i denna period så hade vi kanske fått lite gratis energi? Vårt passningsspel är bra och speciellt sista 10 minuterna. Vår bästa period i matchen. Kul att se hur vi ryckte upp oss och tog tillbaka initiativet. Fortsatt 1-1 i paus med mersmak Kinna. Lite olyckligt fick vår ena innermittfältare utgå med skada. Något som skapade lite obalans i dagens mindre trupp.
Inför tredje pratar vi om att fortsätta som vi slutade och att passen och besluten måste vara snabbare precis som i period 2. Däremot börjar perioden inte lika bra. Vi får tidigt vår andra innermittfältare skadad och har nu inga avbytare. Tätt på gör GAIS 2-1 efter lite trassel framför mål och de får god energi såklart. Med 20 minuter kvar börjar sedan dagens kollektiva kollaps. Inga avbytare och trötta spelare som hänger lite med huvudet. När hela innermittfältet försvann fick vi stuva om rejält i positionerna. Liten återhämtning vilket blev för jobbigt idag. Vi orkar helt enkelt inte. Sista 10 minuterna hänger vi inte alls med. Vi blir passiva bolltittare och vi släpper in bollar på löpande band till 1-5.
Tankar? Vi gjorde 2 bra perioder och 60 godkända minuter men utan att egentligen komma upp i full potential. Vi har inte den där riktiga glöden för dagen (den som brukar finnas). Varför undrar man?
Passningsspelet är hyfsat varierat mellan långt och kort. Spelvändningarna finns där och spelbredden också vilket är positivt. Tyvärr blir vi lite långt som lag idag när vi försvarar oss och ytorna mellan lagdelarna blir då för stora trots att vi ligger rätt i understöd. Dessa ytor är GAIS duktiga på att hitta in i, vilket vi ska jobba med.
De sista 15-20 minuterna var verkligen inte bra. En nivå som inte känns VI. Men vi drar inte för stora växlar av det med tanke på orsaken. Utan avbytare och centrallinje blev det för tungt med 90 minuter mot så här bra motstånd. Resultatet sprang iväg på ett sätt som inte speglade en annars jämn match.
Vi gratulerar GAIS och hoppas på returmatch snart igen. Bra spelat grabbar!
Kul med lite ny publik på matchen och bra insats av föräldrarna med kiosken.
Forza KIF
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera