Försäljning strumpor -Bambusa
Som många av er redan vet har klubben alltid en obligatorisk lagförsäljning varje år där alla spelare måste sälja. Det har varit lite olika teman på försäljningarna genom åren, men i år är det strumpor från Bambusa som vi ska sälja. Säljperioden är 28/8 - 8/9 och varje spelare kommer bli tilldelad en familjepåse med 5 paket strumpor som säljs för 200 kr/paketet. Paketet innehåller 3 paket svarta höga strumpor, 1 paket vita ankelstrumpor och 1 paket svarta ankelstrumpor. Strumporna är i universalstorlek och passar alla fötter mellan minst 36-43, de är av god kvalitet och håller många tvättar. Klubben får 100 kr per sålt paket. Av dessa går 50 kr till klubben och 50 kr direkt till laget. Betalningssätt Varje spelare swishar en klumpsumma via qr-koden i bilden här senast den 12/9. Strumporna delas ut redan imorgon på träning, den 28/8, eller enligt överenskommelse med Lisa.
F2015
27 aug 2024
0kommentarer
Höstsäsongen är här
Hej! Sommaren börjar lida mot sitt slut och därmed drar ÄNTLIGEN höstsäsongen igång! Här kommer lite information om vad som är på gång gällande matcher och poolspel under hösten. Vi (KIF F-2015) är anmälda till både seriespel 7v7 och poolspel 5v5. Vi tar oss an spelformen 7v7 ett halvår tidigare än vad som är brukligt. Bakgrunden till detta är att tjejerna under väldigt lång tid ofta varit längre fram i utvecklingen än sina motståndare, både vad gäller spel och prestation. Vi tränare insåg under våren att de behöver utmanas ytterligare för att bibehålla motivation och vidare utveckling. Vi är anmälda till seriespel 7v7 i en Örebroserie. Man räknar fortfarande inte mål, och får heller inte poäng i serien. Matcherna är 3x20 min och spelas både på hemmaplan (Rosta Gärde) och på bortaplan. Vi kommer att spela 5 matcher under hösten, enligt nuvarande spelschema är samtliga av dessa matcher förlagda till helger. I 7v7 kommer vi att kalla ca 10 tjejer till varje match, av dessa kommer ca 2 st komma från -14 laget och på samma sätt kommer ibland spelare från oss att spela med deras lag. Vi kommer också att fortsätta att spela poolspel 5v5 i höst. Poolspelen roterar mellan arrangerande klubb och brukar vara 2 matcher under en förmiddag/eftermiddag på helgen. Matcherna är 3x10 min långa och vi kommer att kalla ca 7-8 tjejer till varje lag i poolspel 5v5. Genom att vi spelar i båda spelformerna så är vår förhoppning vi att alla tjejer i laget kommer att kunna spela och utmanas på sin nivå men också kunna ges möjlighet att spela på en nivå som är lättare eller mer utmanande, för att på så sätt kunna utvecklas i olika matchsituationer tillsammans med olika lagkompisar. Med detta sagt så innebär det att alla inte kommer att spela allt. Det kommer i vanlig ordning skickas kallelser på laget.se inför varje match/poolspel och vi ber er att ni så snart som möjligt besvarar dessa. Hela laget kommer såklart att fortsätta träna tillsammans, vissa träningar kommer att genomföras på 7v7-planer. Vi kommer att framöver lägga ökat fokus på balans, koordination och kroppskontroll, detta går även att träna på hemma på enkelt sätt, tjejerna har redan fått ”läxa” att träna på. (T.ex. stå på ett ben och blunda.) Vi kommer även att mer och mer införa knäkontroll. Detta för att vänja tjejerna vid den typen av träning som kommer att vara oerhört viktig när de blir äldre för att motverka skador. Har ni funderingar så får ni gärna prata med oss tränare, vi kommer också att kalla till ett föräldrarmöte inom kort.
F2015
13 aug 2024
3kommentarer
Bemanning Örebrocupen
Hej! Snart är det dags för Örebrocupen och förutom att tjejerna ska spela så har vi som vanligt uppdrag för er föräldrar. Jag har gjort en fördelning och om ni inte kan det pass ni har blivit tilldelade så får ni byta mellan er, skriv en kommentar här i inlägget. Örebrocupen är en stor upplevelse för de barn som kommer hit och spelar och alla föreningar som är med och arrangerar behöver bidra på olika sätt för att det ska bli välfungerande dagar -över 520 lag är anmälda! I år kommer vårt lag att bemanna kiosken på Rosta gärde som är närmast Hästhagen (snett över hela gärdet sett från våra omklädningsrum) och detta gör vi tillsammans med ungdomar som har feriepraktik hos KIF Örebro. Det blir inte rättvist på minutrarna och några slipper denna gång men kanske får ett extra pass på Berhn i höst. Sett till hela fotbollskarriären som tjejerna har i klubben så tror jag att det jämnar ut sig någorlunda :) Jag är tillgänglig för det mesta under dagarna så om det är några bekymmer eller om det dyker upp sena förhinder så kan ni höra av er till mig: 0704567691. Fredag 14/6 07.15 - 11.45: Melanie 11.30 - 16.00: Stella 15.45 - ca 20.30: Noella Lördag 15/6 07.15 - 11.45: Leana 11.30 - 16.00: Elin 15.45 - ca 20.30: Julia Söndag 16/6 07.15-10.30: Ruth 10.15-13.30: Vanessa 13.15- ca 17.30: Thea
F2015
31 maj 2024
0kommentarer
Visa fler nyheter