Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jämjö GoIF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jämjö GoIF.
Jämjö GoIF
Följ oss för uppdateringar
Idag har jag haft ett spännande och bra möte med Magnus Neuman Blekinge Fotbollsförbund och Stefan Rubensson RF RF - SISU Blekinge. Vi tittade på vårt Utegym och Jämjö fotbolls teknikpark och våra kommande projekt där.
Vi har intressanta projekt på gång i pipeline.
- Tanken är att vi under våren ska komma igång verksamhet för våra äldre. Bla Gå fotboll och fotbollsfitness.
- Inom kort ska vi färdigställa Utegym och tennisbanan. Utegymet ska färdigställas med 2-3 redskap till. Battleroap, gummiband, romerska ringar ska monteras, häckar, lådor mm, ett staket ska monteras mellan Utegymet och tennisbanan. Alla grejer finns på IP. Men det ska monteras. När detta är färdigt kommer vi erbjuda aktiviteter i gymmet och på tennisbanan.
- Skolbollen ett samarbete mellan Jämjö GoIF, Jämjö Kyrkskola och Blekinge FF. Rörelseglädje i skolan. Tillsammans.
Svenska Fotbollförbundet bjuder in alla Sveriges skolor till aktivitetsprogrammet Skolbollen. Vi vill att barn ska få positiva upplevelser av rörelse, utvecklas socialt och våga utmana sig själva. Barn som lever ett aktivt liv mår bättre och lyckas bättre i skolan.
Skolbollen är ett program för rörelseglädje i skolan där fotboll används som ett verktyg. Programmet är framtaget av Svenska Fotbollförbundet. Det är en del av Riksidrottsförbundets projekt ”Rörelsesatsning i skolan” och genomförs i samverkan med Skolidrottsförbundet.
Skolbollen ger eleverna möjlighet att uppleva rörelse som något positivt, utvecklas socialt och våga utmana sig själva. På sikt är syftet att eleverna ska må bättre, lyckas bättre i skolan och leva aktivare liv.
- Vi kommer plocka fram rinkar, teqballbordet, fotbollstennisnäten, pannarinken, rebaunders och Rondoringar i fotbollsteknikparken,
- After school är ett projekt vi ihop med RF sisu ska kunna sjösätta under våren. Vår förhoppning är bla att kunna inkludera våra äldre ungdomar att bla leda projektet med hjälp av vuxna. Tanken är att en gång i veckan erbjuda after school där barnen ska kunna komma till IP efter skolan äta mellanmål, Spontanfotboll, lek , tennis och spel och ev kunna erbjuda läxhjälp till barnen på eftermiddagen. Inget är klart men vår ambition är att kunna erbjuda detta till våren.
Det känns bra att Jämjö Goif ska kunna erbjuda en seriös och bra verksamhet för så väl gammal som ung. Ett livslångt intresse för idrott, hälsa och fotboll.
I tider som dessa behöver vi hålla ihop och tillsammans skapa möjligheter för att må bra både fysiskt och psykiskt. Gemenskap över alla gränser❤️❤️⚽🌎 är starkare än något annat.
| F14/15 MATCH MOT RAMDALA | 8 jun, 17:00 |
| P16/17 Träning | 8 jun, 17:30 |
| F16/17 Seriematch mot Lyckå FF | 8 jun, 17:30 |
| P18/19 Träning | 8 jun, 17:30 |
| F11/12 Asarums IF FK F2011/12 (borta) | 8 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera