Ännu en seger i VLT-cupen
Denna gång så var det div 2 laget VIK som fick ge sig efter ett straffdrama på Klinta IP mot ett starkt jobbat Irsta IF...som till slut efter straffar alltså kunde slå ut VIK med 9-8...En bra genomförd match av Irsta mot ett kanske lite för självsäkert VIK. Irsta IF - VIK Fotboll 9-8 (2-2) sedan straffavgörande Irstas målskyttar Andreas Engblom 3, Max Brofeldt 1, Alban Dautaj 1, Marcus Hollaus 1, Mattias Hollaus 1, Linus Lindberg 1, Patrik Hofling 1 den avgörande straffen Gult Kort Irsta Max Brofeldt 1, Patrik Hofling 1, Anton Niemi 1 I vanlig ordning så startar Irsta matchen lite lamt och det tar ett division 2 lag som Vik tillvara på. I den 18:e så tappar vi bollen på egen planhalva till den gamla Irstabekantingen Patrik Östlund som snappar upp bollen och kan sätta dit 0-1 till gästerna. Irsta gör som man brukar och spelar upp sig...och spelmässigt så är man absolut med i matchen. Vi vet att vi är starka och har mer att ge. I andra så tar vi vår första bonusstraff...den slår Andreas"Engan" Engblom enkelt in fram till 1-1 i den 46:e...och bara minuter efter så slår samme Engan hål i luften när han bara har att sätta dit bollen på mållinjen fram till 2-1 men han lyckas på nåt konstigt missa hela målet!! I 58:e så skapar vi en dubbelchans med först Martin Blaxmo och sedan Arton Halili som får se sitt skott räddas på mållinjen av en försvarande Vik back. I den 60:e så kommer istället återigen den alltid lika målfarlige Patrik Östlund fri med Andreas Sundberg och kan sätta dit 1-2 till VIK...den borde nog Sundberg ha agerat annorlunda på. Mycket tungt att ligga under i det här läget...när man spelmässigt haft och skapat dom absolut vassaste chanserna att göra mål på. Vik kvitterar på avdelningen missar...när en Vikspelare också lyckas med konststycket att missa öppet mål. I den 67:e så tar Irsta sin andra bonusstraff och återigen så är det Andreas Engblom som går fram till straffpunkten och bara sätter dit den frm till 2-2...han är säkerheten själv. 2-2 står sig och straffläggning kommer att avgöra denna match. Vik börjar och Irsta följer efter och det är lika fram till 8-8 då det äntligen blir en straffräddning pch den står Andreas Sundberg för...som får revanschera sig för ingripande vid Viks andra mål...skönt för Andreas och för Irsta som får chansen att avgöra matchen med en sista straff. Efter mycket om och men så kan vi till slut få fram Patrik Hofling till straffpunkten. Patrik dunkar in straffen och Irsta vinner kvartsfinalen i VLT-cupen mot divison 2 laget VIK...och man behöver absolut inte be om ursäkt för segern för man var minst lika bra som VIK för dagen som alltså fick ge sig av från Klinta IP med en förlust i bagaget. Matchens "grej of the day" måste väl ändå var Patrik Hoflings pondus han visade när han skulle slå straffen....he he.....bra straff Putte....du äger. I nästa omgång (Semin) möter vi vinnaren i matchen IK Oden - BK 30 och den matchen spelas fredagen den 10 juni 18.30 på Brandthovda IP.
A-lag Herrar
8 maj 2011
0kommentarer
Förlust för B-laget mot ett starkt IFK Västerås
Premiärmatch för det nykomponerade B-laget med spelare hämtade från 3 olika lag slutade till slut i en förlust med hela 1-5 mot IFK Västerås. Vi gör ändå en ganska så bra insats och var med i hela 70 minuter innan vi tog helt slut. IFK Västerås var starkare och också det bättre laget och vann till slut helt rättvist mot ett helt slutkört och tappert kämpande Irsta....det kan bara bli bättre...bra kämpat gubbs...vi tar nya tag nästa måndag...träna på ordentligt nu.
A-lag Herrar
2 maj 2011
0kommentarer
Referat: Irsta IF - Gideonsbergs IF
Irsta IF - Gideonsbergs IF 4-1 (1-1) Målskyttar Irsta IF Mikael Simonsen 2, Max Brofeldt 1, Alban Dautaj 1 Gula kort Irsta Anton Niemi 1 , Mikael Simonsen 1 Irsta IF åker på värsta tänkbara starten på hemmaplan i premiären mot Gideonsberg. För redan innan matchuret gått 1 minut så stod det 0-1 till gästerna som kunde smälla in sitt första för säsongen mot ett chockat Irsta IF. Därefter så var det lite spänt och nervöst inledningsvis. Men allteftersom matchen gick så kom Irsta in i matchen. Istället för att spela tillbakadraget så flyttade man fram laget och satte press på motståndarna. Det skulle också ge resultat i den 43:e när Mikael Simonsen snappar upp en Indianpassning från en Gifspelare varpå han förvaltar läget på bästa sätt och kan sätta dit 1-1. Därefter så bjuder vi återigen Gif på ett superläge efter ännu ett tveksamt agerande i de bakre leden...som mycket nära återigen slutade i underläge...men stolpen var ivägen och 1-1 stod sig till pausvilan. Gidonsberg började matchen bäst och fick ett visst övertag i och med det tidiga ledningsmålet...men därefter så jobbade sig Irsta starkt tillbaka och avslutade första halvlek bäst. I andra så ångade Irsta på och fortsatte med den hårda pressen...och man hade lovat varandra att jobba hårt och aggresivt i 45 minuter till...det var krig och kamp som gällde. I 57:e får Irsta en frispark som Max dundrar in i en täckande GIF mur...där den träffar handen på en Gifspelare med straff som påföljd. Bollen går Mikael Simonsen och hämtar och visar att det är minsann han som ska slå straffen....sagt och gjort....Micke sätter den säkert fram till 2-1 för Irsta i den 58:e. Därefter så fortsätter Irsta spela bra och man trycker tillbaka Gif som måste försvara och samtidgt satsa på att spela med en trebackslinje. Vilket resulterar i att Irsta skapar fler bra chanser med bland annat en dubbelchans av nyinsatte Arton och Alban men inget mål den gången. I 84:e så får till slut Irsta utdelning efter ett långt anfall när Irsta haft ett konstant tryck i Gifs box...så pangar Max Brofeldt in bollen fram till 3-1...och av bara farten så sätter Alban Dautaj 4-1(85:e) på en snabb kontring på pass från Patrik Hofling...och där var matchen givetvis punkterad. Gideonsberg kom aldrig tillbaka och Irsta kunde kvittera ut en skön seger i seriepremiären....en härlig moralseger av Irsta att vända matchen på det sätt man gör efter den chocköppningen.
A-lag Herrar
27 apr 2011
0kommentarer
Visa fler nyheter