Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Kongahälla Motion F13-15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Kongahälla Motion F13-15.
Motion F13-15
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Är du tjej på högstadiet och vill träna och spela fotboll på ett avslappnat och glädjefullt sätt?
IKK startar nu upp ett motionslag för flickor födda 2010-2012 som av olika anledningar inte är aktiva i något lag.
• Gick all din tid åt till skolan och du tappade motivationen för sporten?
• Fick du en skada som gjort att det inte går att köra fullt ut?
• Hade du svårt att hitta din plats i ditt gamla lag?
• Vet du inte riktigt vad du vill?
Det kan finnas tusen anledningar till att du inte är aktiv idag men det spelar inte oss någon roll. Har du kanske alltid drömt om att börja men tänkt att det är för sent? Du är också hjärtligt välkommen!
Det enda vi vill är att du kan svara JA på frågan om du VILL spela fotboll?
Vi kommer fokusera på spelglädje, bollkontroll, gemenskap och en positiv attityd. Hos oss får du vara som du är och du kommer till träningen när du har ork och vilja. I detta lag siktar vi inte mot stjärnorna men OM din gnista tänds och din utveckling tar fart så hjälper vi dig att hitta en plats. Fram till dess får du vara precis som du är och träna så mycket eller lite du vill.
Vi deltar inte i något seriespel men beroende på deltagarantal så kan vi på sikt anmäla oss till cuper eller anordna träningsmatcher med andra föreningar.
För att komma igång med laget så behöver vi först och främst veta att vi har en gäng som vill hänga på. Målet är att komma igång så fort som möjligt så hör gärna av dig om du vill vara med. Startdatum återkommer vi med när vi har fått in tillräckligt många tjejer för att starta en grupp.
Prel. träningstider kommer vara tisdag och fredag kl. 16-17 på Kongevi.
Intresseanmälan
Åsa Simonsson
Tele: 0738-501501
E-post: asakongahalla@gmail.com
Vill du vara aktiv som ledare? Kontakta oss för mer information
Välkommen till Kongahällas Motionslag för tjejer
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera