Blandad info
Gokväll! Här kommer lite av det vi pratade om på föräldramötet igår samt lite annan info: - Laget är anmält till både seriespel och spel i sammandrag. Vid sammandragen spelar laget två matcher och vid seriespel är det en match som spelas. Alla spelare kommer att få spela både seriematcher och sammandrag och vår ambition är att mixa laget så att alla får spela med alla. - Nytt för i år är att vi inte kommer att ha någon fast gruppindelning. Istället kommer kallelser till helgens match/-er skickas ut på måndagar samma vecka. Viktigt att man svarar på dem i god tid. Har man inte svarat innan tiden är ute kan man inte räkna med att ha en plats. Vid ev sjukdomar hör av er till oss om det är osäkert kring matchspel så vet vi. - Från och med i år vill föreningen att vi filmar och sänder alla hemmamatcher (via solidsport). Därför behöver vi - förutom kiosk och sekretariat - även hjälp av er föräldrar när det kommer till det. Utrustning och lathund för filmning finns. - Då vi inte har några fasta grupper för matchspel kommer vi inte heller att göra ett schema för kiosk/sek/filmning. Istället kommer vi att dela ett dokument där ni själva får gå in och skriva upp er på de olika ansvarsområdena när ni väl vet att ert barn ska spela. (länk till dokumentet kommer snart här på laget.se) - Vi kommer att ha en klubbkväll tillsammans med Klubbhuset då de kommer till Ingelstad så att ni kan få prova och testa både kläder, skor och klubbor. I samband med klubbkvällen gäller följande rabatter. 25% på klubbor 25% på skor 25% på övrigt sortiment 1 st gratis KH-grip till alla som köper både klubba och skor Datum: 8/10 Tid: 18:00-20:00 Plats: Lekhallen (ligger i en annan byggnad på skolområdet, fråga gärna oss ledare om ni är osäkra på var det är) - Förbundet erbjuder två olika digitala utbildningar, riktade till ledare och föräldrar: Sekretariat Håkan Söderman går igenom förhållningsregler för sekretariatet och hur man sköter klockan, matchprotokoll, iBIS mm. Genomgången tar cirka en timme och sker digitalt via Teams. Vi erbjuder två tillfällen och ingen anmälan behövs, utan man ansluter till det tillfälle man vill vara med på. Genomgången är kostnadsfri. 30/9 kl. 19.00 sek 2/10 kl. 19.00 sek Regelkväll Håkan Söderman genomför två regelkvällar för dig som spelar innebandy, är förälder eller ledare och vill få bättre kunskap gällande regler. SCHYSST MATCH - TILLSAMMANS FÖR ETT BÄTTRE MATCHKLIMAT Regelkvällarna sker digitalt via Microsoft Teams och ingen anmälan behövs, utan man ansluter till regelkvällen 5 minuter innan utsatt tid. Regelkvällen tar cirka 1,5 - 2 timmar. 1/10 kl. 19.00 regelkväll Vid frågor hör av er till någon av oss ledare, annars ses vi i hallen! Mvh /Ledarna
P-13/14
26 sep 2024
0kommentarer
Newbody
Hej alla! Höstens försäljning är nu igång och även i år kommer vi att sälja produkter från Newbody. Försäljningsperioden pågår till 7/10 och med länken i detta meddelande kan du börja sälja direkt. Instruktion: Klicka på länken https://portal.newbodyfamily.com/reg/TFKLYXQ Registrera dig Här kommer du åt din webshop, QR-kod och möjlighet till att dela på sociala medier. Ni som tränade i fredags fick kataloger då, ni andra får i veckan som kommer. Klubben har en önskan och förhoppning att barn och ungdomsspelare som deltar i organiserade matcher lyckas med att sälja 8st paket och för seniorspelare är det numret 10st. Försäljningen görs absolut smidigast via den webshopen som länken ger tillgång till. Uppmana era kunder att välja direktköp. Betalningen samt leverans sköts då direkt av Newbody och du som spelare slipper att hantera pengar eller leverans. Skulle försäljningen ske via katalog så behöver varje säljare samla in pengar för att efter avslutad försäljning swisha hela summan du sålt för till Ingelstad IBKs Swish 1231071018 Betalningen ska märkas med samma namn som lagt in order samt lagtillhörighet. Ex Anders Andersson P10 Lycka till!
P-13/14
8 sep 2024
0kommentarer
Inställd fotografering
Hej, fotograferingen som skulle skett 15/9 har blivit inställd då alltför många av lagen har andra aktiviteter den dagen. Nytt datum kommer inom kort.
P-13/14
6 sep 2024
0kommentarer
Välkomna till en ny säsong!
Hej föräldrar och spelare! Nu är det äntligen dags för en ny innebandysäsong och vi ledare hoppas att vi har många taggade innebandykillar som längtar efter att börja spela igen! Vecka 36 drar vi igång med träningarna och i år är det onsdagar 18.00-19.10 samt fredagar 16.45-18.00 som gäller. Båda träningarna är i Ingelstad sporthall som vanligt. Liksom förra säsongen kommer vi att skicka kallelser till träningarna, men vet ni redan nu med er att tiderna krockar med annan aktivitet får ni gärna höra av er till oss ledare så vi vet om det. Vi är medvetna om att fotbollssäsongen fortfarande är i gång för många. Den här säsongen kommer vi att spela både i seriespel och sammandrag vilket innebär att det blir många matcher för killarna. Matchtider finns inlagda i kalendern här på laget.se så kika gärna där. De sätter igång helgen v. 40. Ett tips är också att ladda ner appen Svensk innebandy, där ni kan följa laget och alla matcher på ett smidigt sätt. Lite datum att lägga på minnet är: 15/9 fotografering och försäljning av profilkläder. Tid och kallelse kommer. 25/9 kl. 18.00 föräldramöte i samband med träning. Där kommer ni få mer info kring kommande säsong. Hör av er om ni har några frågor, annars ses vi i september! Mvh /Ledarna
P-13/14
22 aug 2024
0kommentarer
Morgondagen samt insamling av kläder
Hej! Ber er som inte svarat om morgondagens träning att göra det så fort ni kan, vi behöver veta hur många vi blir. Ni som inte ska med till Hovslätt ber vi lämna matchkläder om ni kommer imorgon. För er som ska spela i helgen lämnas kläderna på plats efter cupen. Är ni inte med imorgon eller i helgen lämnas kläderna till Hanna, går bra att lämna i brevlådan på Rytterivägen 10. Jag kommer även vara på plats i sporthallen under påsksmällen, då går det också bra att lämna kläder.
P-13/14
26 mar 2024
0kommentarer
Visa fler nyheter