Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Tidaholm Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Tidaholm Damer.
Damer
Följ oss för uppdateringar
Försäsongens sista träningsmatch och tillika genrep inför kommande seriepremiärer slutade med seger 0-4.
- Det är bra insats från vår sida idag och vi tar tag i taktpinnen direkt när domaren blåser igång. I kortare perioder under matchen faller vi ner i tempo och tappar spelet lite, men tjejerna hittar tillbaka och reser sig vilket de ska ha beröm för säger huvudtränare Thord Brand.
-Som tränare är det kul att se det vi pratar om inför matchen hända ute på planen. Vi pratade om att stå högt och pressa Stenstorp direkt, vilket gav utdelning idag tillägger assisterande tränare Erica Algotsson.
-Fyra mål framåt och noll bakåt är väldigt bra! Det ger oss självförtroende som vi tar med oss nu när serierna drar igång avslutar Saga Lidén, spelande assisterande tränare.
| Kronängs IF (hemma) | 10 maj, 16:00 |
| Träning | 12 maj, 18:30 |
| Skövde KIK U (borta) | 12 maj, 19:00 |
| Träning | 14 maj, 18:30 |
| Alingsås KIK U (hemma) | 17 maj, 17:00 |
| 30 apr | Berndt Albinsson ny resurs för våra u-ledare. |
| 9 apr | Boll&Skoj 2026 |
| 3 apr | Glad Påsk |
| 2 apr | Månadsinfo April |
| 16 mar | Arbetsdag på Tidavallen 19/4 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera