Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Kumla Fotboll A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Kumla Fotboll A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Foto: pe.sportfoto
Herrlaget har nu startat upp träningarna igen och truppen inför 2026 fortsätter att formas. Idag kan vi presentera nästa viktiga förlängning: Melker Dahlqvist fortsätter i IFK Kumla.
24-åringen, med Sandvikens AIK som moderklubb, anslöt till IFK Kumla inför säsongen 2024. Sedan dess har mittfältaren visat gång på gång vilken betydelse han har för laget - 47 starter på två säsonger talar sitt tydliga språk. Nu är Melker redo för sin tredje säsong i klubben och vi ser tillsammans fram emot den.
Lasse Fredriksson
Att få klart med Melker inför kommande säsong känns väldigt bra. Han har ett otroligt driv i allt han gör och jag har aldrig sett honom göra en dålig träning. Melker stämplar in på kontoret varje dag oavsett vad. Han är en mångsidig spelare som kan spela på flera positioner och en oerhört viktig person för laget både på och utanför planen.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera