Bingolotter och kalendrar
Vi har tidigare bestämt att vi ska sälja Bingolotter till uppesittarkvällen, samt julkalendrar. Dessa kommer levereras till mig v.45 och då får varje spelare följande paket i samband med träning: - 5 kalendrar á 100 kr - 10 uppesittarlotter, varav 8 enkel och 2 dubbel (100 kr resp. 200 kr) Vi får även 50 st nyårslotter om någon vill sälja dessa. Det går alltid att beställa mer från Folkspel, samt skicka tillbaka osålda lotter, så vi försöker jobba på lite nu då det är en bra förtjänst på försäljningen. Här kommer en länk till marknadsföringsmaterial!
F14 (födda 2012)
2 okt 2025
0kommentarer
Gällande spelarutbildning för F2011!!
HFV:s spelarutbildningsverksamhet startar den 22/11! https://svenskhandboll.se/hf-vast/nyheter/nyheter/2025-09-15-spelarutbildning-2011---uppstartsmote-och-anmalan-till-tema-1-2 Pelle Höij, IFK Kristinehamn, försöker få med så många tjejer som möjligt från Värmland för att åtminstone de första distriktslägren ska förläggas till Värmland. (Förr eller senare kommer ni få åka till Bohuslän, som Värmland kommer bilda distriktslag med i Sverigecupen november 2026.) Nu på söndag håller HFV ett första infomöte för föräldrar och spelare, med sista anmälan imorgon torsdag 2/10. Om ni inte redan anmält er, så gör det, hälsar Pelle.
F14 (födda 2012)
1 okt 2025
0kommentarer
Kiosk och handbollsdagis
Hej! Nu är kioskschemat lagt och tiderna är inlagda i dokumentet som ni hittar under länkar. Vi kommer denna säsong ha kiosken samma dagar som vi har hemmamatcher vilket innebär att vi får hjälpas åt. Det är ifyllt så det är uppdelat i olika pass beroende på hur lång tid vi fått tilldelat oss. Fyll i där det saknas och dela upp rättvist så att vi alla hjälps åt. Vi behöver vara två vid varje pass. Vi har ju några som gått EMP-utbildningen som måste sitta i sekretariatet så om man inte gått den kan man istället skriva upp sig på kioskpassen så vi fyller alla luckor. Vi har blivit tilldelade Steg 3 i USM vilket är jättekul och då behöver vi alla er föräldrar till hjälp då det behövs folk både till sekretariat, kiosk, matchvärdar, städning och allmän hjälp i hallen så boka in den helgen redan nu. Det blir en jättekul och spännande helg! Vi ska även i år hjälpa till med handbollsdagis så ett preliminärt schema på detta är inlagt i samma dokument under matcherna. Detta kan ändras då det både kan strykas gånger eller tillkomma, det hör vi av oss om i så fall. Kan man inte den dag man är tilldelad så ansvarar man själv för att byta och ändra i schemat. Dokumentet för att fylla i hittar ni under de tre strecken till höger där det står Mer, sedan klickar ni på Länkar och dokumentet Bemanning hemmamatcher. Nu känns det att säsongen verkligen börjar ta fart!
F14 (födda 2012)
26 sep 2025
5kommentarer
Visa fler nyheter