Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Karlstad Fotboll Supporterklubb

Följ

Karlstad Fotboll Supporterklubb

Följ oss för uppdateringar
Följ
Karlstad Fotboll Supporterklubb
Karlstad Fotboll Supporterklubb

IF Karlstad fotbolls hemsida

Johnny Persson Sekreterare
26 kommentarer
 • 22 sep bernt

  Tack Johnny!

  Rapportera

  Rapportera

 • 22 sep Tommy Nyberg

  Tillsammans blir vi starkare

  Rapportera

  Rapportera

 • 26 sep bernt

  I morgon spelar Karlstads enda fotbollslag med någon s.k. status borta mot Täby.
  Idag kommer NWT ut med sin sista tidning före vår match. Jag har bläddrat och bläddrat, men jag kan inte se en rad i NWT om att det finns ett lag i Karlstad som har match i morgon i div 1 fotboll. Det är möjligt att jag har fel och det finns en blänkare, men jag funderar - det är inte konstigt att det inte finns ett fotbollsintresse (bortsett för ett hundratal närmast sörjande), i Karlstad. Är inte det något som man skulle fråga styrelsen/sportsektionen om, vad orsaken är att Karlstad Fotboll bara finns på föreningens papper någonstans, men att stadens tidningar totalt negligerar att vi har ett fotbollslag som företräder Karlstad ute i landet

  Rapportera

  Rapportera

 • 26 sep Tommy Nyberg

  Håller med dej Bernt! Det är djävligt dåligt. 😡

  Rapportera

  Rapportera

 • 26 sep Tore Seger

  Ynkligt dåligt, det är bara Färjestad som gäller nu för N.W.T 😡

  Rapportera

  Rapportera

 • 26 sep Hans Karlsson

  Jag håller med er! Men vem håller kontakten med media från Karlstad Fotboll?

  Rapportera

  Rapportera

 • 26 sep Gunnar Andersson

  Finns det någon ansvarig som ska informera pressen inom Karlstad Fotboll ??

  Rapportera

  Rapportera

 • 26 sep bernt

  Jag tror inte att man har någon kommunikationsansvarig - kanske beror det på att det finns ingen i ledningen som har erfarenhet av hur man driver en en elitförening i fotboll!

  Rapportera

  Rapportera

 • 26 sep Tommy Niesel

  Det är mycket intressant att ta del av era synpunkter, för egen del har jag tyvärr upplevt att den nya sammanslagna föreningen är något helt annat än den förening som vi hade tidigare i KBK. Jag har upplevt att företrädare för den nya föreningen inte vill att man framför synpunkter som kan uppfattas som att man har en avvikande uppfattning än den son företräds v

  Rapportera

  Rapportera

 • 26 sep Tommy Nyberg

  Samma känsla har jag Tommy! Bra ”rutet” Tommy. 👍👋

  Rapportera

  Rapportera

 • 27 sep bernt

  Jag återkommer kort - klubben har tydligen lagt ut sin hemsida att skötas av en reklambyrå - markant. Inför de närmaste matcherna har damlaget skrivit kommentarer inför matchen mot Kil, samma sak har div 2-laget skrivit en kommentar inför matchen mot Vänersborg idag.
  Vad gäller vårt representationslag så finns inga kommentarer om ev skador, annat läge inför resan till Stockholm/Täby, inget om spelartrupp, laguppställning och kanske något om dagens motståndare, som de andra lagens ledare regelbundet gör. Vi är väl åtminstone 50 gamla KBK-gubbar, som kanske skulle veta något om vårt A-lag inför matcherna, men så vitt jag har sett - inte en rad

  Rapportera

  Rapportera

 • 27 sep Bemgt Hagman

  Håller med intressant med info

  Rapportera

  Rapportera

 • 27 sep Tommy Niesel

  I det läge som nu råder där vi inte kan se vårt lag spela matcher som tidigare vore det värdefullt om föreningen kunde avdela någon lämplig person som kunde informera om vad som pågår i föreningen, hur det förhåller sig med våra spelare och vad som i övrigt

  Rapportera

  Rapportera

 • 27 sep Tommy Niesel

  finns i form av nyheter i föreningen.

  Rapportera

  Rapportera

 • 29 sep Arne Nilsson

  Finns många frågor nu!
  Skulle vi trots Coronan kunna samlas på lämpligt avstånd i hallen och få ansvariga att uppdatera oss vad som händer i föreningen och hur man ska klara det prekära fotbollsmässiga läget. Tror det skulle vara genomförbart, man kan ju ex ta med en campingstol hemifrån att sitta på.

  Rapportera

  Rapportera

 • 29 sep Tore Seger

  Bra förslag Arne😄👍

  Rapportera

  Rapportera

 • 29 sep Gunnar Engstrand

  Instämmer med Arne och Tore. Även om inte alla frågetecken rätas ut så blir det säkert bra.

  Rapportera

  Rapportera

 • 29 sep bernt

  Jag har sett samtliga matcher i år. Vi har helt enkelt för dåliga spelare och det finns inga bättre spelare. Det spelar ingen roll vad Daniel eller vår ordförande har att säga. Det är dom elva på plan som måste göra jobbet, det måste till en annan inställning hos flertalet av spelarna. Dom måste kavla upp ärmarna och hjälpa varandra - det finns ingen annan lösning med det spelarmaterialet vi har i år

  Rapportera

  Rapportera

 • 29 sep Tore Seger

  Håller med dig Bernt truppen är mediåker när man inte kan hålla kvar Edvardsen och Stenberg då har man inget med topp placering att göra, det kommer ta flera år innan man kan vara med och slåss om en topp placering, börja med och öppna plånboken!

  Rapportera

  Rapportera

 • 29 sep bernt

  Ja du Tore det är inte bara dessa två som försvunnit från United och KBK sedan ifjol - börjar vi tänka efter så är det 8-10 startspelare som är borta och de 3-4 nyförvärv som kommit har inte tillfört mycket - att sitta som ansvarig för nya förstärkningar är otroligt svårt och ett fiasko är nära

  Rapportera

  Rapportera

 • 29 sep Tommy Nyberg

  Är allvarligt bekymrad! 😡 Har också sett ett antal matcher och kan bara konstatera laget är för dåligt. Saknar vårt älskade KBK!

  Rapportera

  Rapportera

 • 30 sep Stig Fröding

  Nu gäller det att spelarna kämpar för att hänga kvar. Kriga för varandra i varje match som återstår.
  Göra det svårt för motståndarna . Spela grisfotboll
  och ta poäng.

  Rapportera

  Rapportera

 • 30 sep Tommy Niesel

  Styrelsen i Supporterklubben har diskuterat de synpunkter och förslag som framförts av er medlemmar, bla att vi skulle ha ett möte i någon lokal på Våxnäs och begära information från styrelsen i Karlstad Fotboll angående hur föreningen avser att tackla det prekära läge A-laget har hamnat i. Vi har beslutat att inte kalla till något sådant möte just nu. Vi vill inte störa de i sportgruppen eller andra med ytterligare uppgifter just nu, det är bättre om de som har ansvar i föreningen lägger all sin kraft på att ta oss ur den svåra situation som vi hamnat i. Jag har talat med Per-Johan Karlsson och kommer att försöka skriva ett månadsbrev med information varje månad med början nästa vecka.

  Rapportera

  Rapportera

 • 30 sep Tommy Niesel

  PS Det är PJ som kommer att skriva månadsbreven DS

  Rapportera

  Rapportera

 • 30 sep Tore Seger

  Bra förslag😄👍

  Rapportera

  Rapportera

 • 30 sep Arne Nilsson

  Det är en bra start!

  Rapportera

  Rapportera

Du måste logga in för att kommentera

Logga in
Senast uppladdade video
Ingen video uppladdad Logga in och ladda upp ert första klipp
Senast uppdaterade album
Inget album finns skapat Logga in som administratör och skapa ert första album