P-93 gänget i Snickarcupen
Då var det dags för årets första inomhus cup , nämligen Snickar cupen i Lindome. IFK Björkö ställde upp med en 9-manna trupp Tobias Lundman i målet. five-a-side var spelformen i denna cup , och matchtiden 12 minuter. Vi spelade 3 matcher i grundserien , och gick vidare till 1/4 final där Örby IS blev oss för mäktiga. Trots allt gjorde vi en bra insats , och alla var nöjda med att i alla fall gått vidare till 1/4 final i årets första turnering. IFK Björkö- Lindome GIF2 (1-2). Vi hade svårt att komma igång som vanligt o redan efter 5 minuter låg vi under med 0-2. Efter ca 8 minuter fick vi upp flåset , Tobias Kyldahl satte vårat första mål via ett pressat långskott. Kållereds SK- IFK Björkö (1-1). Ganska så jämn match där det stod o vägde med chanser åt båda håll. IFK Björkö tog ledningen efter ca 8 minuter via Nils Andren. Strax därefter kvitterade Kållered till 1-1, som sedan blev slutresultatet. Gött första poängen!!! Eriksberg IF - IFK Björkö (0-2) till IFK Björkös favör. Jämn match , men IFK hade flytet på sin sida denna gång. 0-1 via Nils Andren, som sedan via Gustav Engström blev 0-2 till IFK Björkös fördel. Nu började snacket i omklädningsrummet , "har vi gått vidare??" Efter en lång väntan i ca 10 minuter kom svaret, JA VI HAR GÅTT VIDARE!!!!!!!!!! I kvartsfinalen stod Örby IK för motståndet. IFK Örby- IFK Björkö , slutade 2-1. Denna match hade kunnat slutat med IFK vinst, men vi hade inte turen på våran sida. 1-0 , blev 1-1 via Gustav Engström, men tillslut blev Örby IS oss övermäktiga o nätade 2-1 när det var 2 minuter kvar.
P-93/94
17 jan 2006
0kommentarer
AVSLUTNINGEN 2007
Fredagen den 7/12 hade vi våran avslutning "Fotbollsgala i IFK Björkös klubbhus. Vi startade med aktiviteten "Björkö Superstars" som var en 4-kamp mellan 3 olika lag (Backarna, Mittfältet och Anfallarna) och segrande ur denna striden gick laget "Backarna". - Efter denna tuffa intensiva tävling var det ombyte till festkläder och 3-rätters middagssupé i form av: Förrätt: Pepparkakor, jordnötter och Coca-Cola (idag skall det vara onyttigt värre) Varmrätt: Pizza och Coca-Cola Efterrätt: Coca-Cola - Nu väntade vi med spänning på summeringen av ÅRET SOM GICK och mer om detta finns att läsa om till vänster om ni klickar på länken "Avslutning 07" och sedan klickar er vidare till bildspelet (Klicka på öppna för att köra bildspelet, klicka för steg för steg) - Hälsar tränarstaben.
P-93/94
10 dec 2007
0kommentarer
2:a plats i Crawford Cup
FINAL IFK Björkö - Torslanda IK 1 (0-2) Vi laddade och värmde upp på sedvanligt sätt inför denna finalmatchen i Crawford cup, fördelen med finalspelet var att lagen hade tillgång till B-hallen för sin uppvärmning, det var klart positivt. Alla var laddade, såväl spelare som ledare, men även en viss nervositet kunde man se hos vissa. Nu väntade en speltid på 2x10 minuter och allt kan hända. Matchen startade lite avvaktande från bägge lagen och inte några riktiga målchanser, utan bägge lagen kände lite på varandra. Vi hade pratat om att ligga tätt på Torslandas duktigaste spelare Oskar Frank, som var i en klass för sig och detta lyckades vi med ända fram till mitten av den första halvleken, där han sprang sig fri och slog in 1-0. I andra halvlek blev tändningen från våra Björkögrabbar bättre, men det var lite svårtolkat i domarbedömningarna, tidigare under turneringen hade vanliga tacklingar varit OK, men nu fick vi inte tacklas alls enligt domaren och både vi och Torslandas ledare var lite lätt frustrerade stundtals och det tog ett tag innan spelarna lärde sig den nya bedömningsnivån, det var en så markant skillnad i bedömning. Visst tryck lyckades vi skapa i den andra halvleken och Emil Henricsson hade ett bra skottläge utifrån men målvakten räddade uppe vid krysset. När 4 minuter återstod gjorde vi några småjusteringar för att ytterligare öka trycket, men något mål lyckades vi inte göra. Däremot fick Torslandas Oskar Frank ännu en chans när 1½ minut återstod och han trycker in segermålet 2-0 till Torslanda. Men killar, bra kämpat att komma till final och när besikelsen lagt sig efter matchen kan vi ändå vara stolta att få komma hem med ännu en buckla och medaljer runt halsen, det är inte många lag som får det, eller hur. - LAGET SOM SPELADE: MÅLVAKT William Alexandersson BACK Marcus Wiseman Julius Lindblom Emil Henricsson Johan Åstrand TOPP Jimmie Jörevik Johan Forseström Erik Alexandersson Alexander Polhammar
P-93/94
4 nov 2007
0kommentarer
Visa fler nyheter