EM-KVAL
Ta med dig dina vänner till klubbhuset för att se EM-Kvalmatchen mellan Sverige och Danmark på storbilds-TV! Avspark 20:30, men vi öppnar redan 19:30! Vi ses!
A-lag Herrar
3 sep 2007
0kommentarer
Kärra/Klareberg - Björkö
En svängig match som slutade 4-4. Mer info inom kort..
A-lag Herrar
1 sep 2007
0kommentarer
Galakväll! 6/10
Med sex matcher kvar att spela och allt i egna händer... Hösten kan bli riktigt spännande och allt kan avgöras på hemmaplan i sista matchen på Björkövallen hemma mot Lekstorp. Styrelsen har beslutat att oavsett resultat och placering anordna årets trevligaste tillställning -GALAKVÄLLEN den 6/10. Vi har redan seger i såväl Gustavs Cup som Skärgårdscupen samt en fantastiskt säsong som nykomling i div 5 att fira... Så boka upp er redan nu för en trevlig kväll tillsammans denna lördag. Vem blir Årets spelare? Årets skyttekung, Årets back m.m Inbjudan kommer i år per mail, så uppdatera era mailadresser under "truppen". Ge järnet nu de sista matcherna gubbar! /Johnny
A-lag Herrar
31 aug 2007
0kommentarer
Matcher 7-manna
Med anledning av att vi fått en del klagomål från husägare där bollar bl.a hamnar i deras trädgårdar så föreslår jag att samtliga matcher spelas på den östra delan av planen om denna givetvis är i speldugligt skick. Vid dubbla matcher, poolspel etc. så måste självklart andra delen användas. Vad som är viktigt i detta sammanhang är att målen MÅSTE flyttas efter användning. Detta gäller även efter träningar! Och platsen där dom skall ställas upp på, föreslås mellan grus och gräsplan. Detta för att för det första, underlätta klippning, för det andra, att försvåra att målen rullas ut av ungdomar som använder dessa på fritiden. Planen måste få vila ibland. Att flytta målen upp i hörnen av planen hjälper föga eftersom dessa då flyttas tillbaka omgående av ungdomarna. IFK Björkö Ulf Andreasson
IFK Björkö
26 aug 2007
0kommentarer
Björkö åter upp i serieledning!
Nykomlingarna återtog serieledningen efter en mycket stabil 4-2 seger mot Guldheden. Ledning med 4-0 efter mål av Magnus "chippen" Andersson, sedan fick Linus Granstav en kanonträff och med hjälp av vinden (?) letade den sig upp i nättaket, sedan ett till av Linus. Joakim Siljat avslutade det gröna målskyttet. Guldheden kunde sedan göra två snabba mål i slutet. Mer info inom kort..
A-lag Herrar
25 aug 2007
0kommentarer
Kode - Björkö
Seriefinalen slutade med förlust för Björkö med 3-1. Björkös målskytt var nummer 8, Magnus Andersson..
A-lag Herrar
17 aug 2007
0kommentarer
Visa fler nyheter