Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Hallby HK A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Hallby HK A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Hallby är glada över att berätta att damlagets Joachim Löfstedt har förlängt sitt kontrakt som huvudtränare. Hans nya kontrakt sträcker sig två år framåt.
Joachim, Jocke, Löfstedt inleder nu sin femte säsong med damlaget och har gjort ett gediget arbete genom åren. När han klev in som huvudtränare låg damerna i division 1 och på bara ett par år har de tagit klivet upp till handbollens finrum, SHE. Jocke har många gånger betonat vikten av ett långsiktigt arbete och att jobba med den spelartrupp som finns. Och visst har det gett resultat. Damerna spelade sig kvar i SHE under första säsongen och nu väntar ytterligare en härlig utmaning för damlaget – att etablera sig ordentligt i damernas högsta serie.
Det var i mars som säsongen tog slut och laget är nu i full gång med försäsongen och förberedelserna inför kommande säsong. Vi har pratat med Jocke som berättar mer om kontraktsförlängningen och vad som väntar damlaget framöver.
Vad var det som gjorde att du valde att förlänga?
- Främsta anledningen att jag valde att fortsätta är att vi utvecklas för varje säsong. Det är precis i en sådan här utvecklingsmiljö jag vill jobba och att får göra det med likasinnade tränarkollegor och spelare är ett privilegium. Damverksamheten utvecklas verkligen och både A-lag samt U-lag nådde sina målsättningar förra säsongen, samt att juniorerna vann sin serier. En trivsam miljö som jag har svårt att inte vilja fortsätta utvecklas tillsammans med.
Ni gjorde en fin säsong som nykomlingar i SHE och hamnade på en tiondeplats, mitt emellan slutspel och negativt kval. Nu väntar andra året i SHE. Vad tror du blir största skillnaden från den första säsongen?
- En stor utmaning som nykomlingar var givetvis att hålla sig kvar i högsta serien. Nu kommer en ännu större utmaning, man ska på olika sätt ta med sig den upplevelsen, erfarenheten och utvecklingen som man har genomfört förra säsongen till denna säsong, år två i SHE. För att göra en individuell och kollektiv förflyttning i vår utveckling kommer det bli en utmaning varje dag. En utmaning och en process som vi välkomnar och vill jobba hårt för i alla våra delar i verksamheten.
Ni är nu i gång med försäsongen som ska lägga grunden för nästa säsong. Hur ser upplägget ut kommande månader?
- Jag upplever att vi har en givande men väldigt utmanande försäsong för spelarna. En tyngre period i alla träningsmoment där vi har en hög kvalité på innehållet kombinerat med kravbilden på alla inblandade. Pär Martinsson från Medic Rehab blir mer involverad i spelarnas tester/rehab/hållbarhetsperspektivet samt Staffan Petterssons kunskap om den fysträningen han instruerar och vi anpassa oss till. Vi breddar vårt sätt att jobba med flera kompetenta personer just för att skapa utvecklingsmöjligheter för våra spelare. Vår träningsvecka består av sex kvällsträningar samt ett morgonpass. En planerad/strukturerad vecka med nivåanpassning samt individualiserad inriktning på utvalda delar. Just för att vi ska kunna komma än mer förberedda inför seriespelet samt kunna stå för ett hållbart arbetssätt över tid för våra spelare.
De som följt med sedan Allsvenskan vet att ni har en stor del av truppen intakt och inte värvat så många nya spelare. Du har dessutom varit öppen med att du vill fortsätta arbeta med befintlig trupp. Kan vi förvänta oss något nyförvärv till nästa säsong?
- Vårt enda nyförvärv är Linnea Sundholm (H6) från Skara. Vi breddar truppen med fyra U-lagspelare denna säsong. Jag hade inte tackat nej till en eller två spelare till som nyförvärv men är samtidigt väldigt nöjd att få fortsätta jobba med en befintlig trupp som fick många blandade upplevelser förra säsongen. Truppen har blivit ett år äldre, samtidigt ett år mer erfarna och givetvis har jag en förhoppning att vi alla kan lära oss mycket av förra säsongen. Ser fram mot en ny säsong i SHE med både tillförsikt och ödmjukhet.
Vi ser fram emot att följa laget med Jocke i spetsen ytterligare ett år i SHE!
Träning | 25 sep, 18:00 |
Träning | 26 sep, 17:30 |
Träning | 28 sep, 17:30 |
Träning | 29 sep, 17:30 |
Kungälvs HK (borta) | 30 sep, 15:00 |