Utprovning av klubbkläder / Alla lag !
Den 28 september (onsdag) 17-19 i konferensrummet/Idrottens Hus alternativt Den 12 Oktober (onsdag) 17-19 i konfrensrummet/Idrottens hus
IBK Lidköping
21 sep 2016
0kommentarer
Klar förlust i premiären !
(Marcus Nilsson gjorde vad han kunde men...) Trots en bra start (2-0 efter ca 11 min) och två rappa avslut av Marcus Nilsson, 1-0 på ett direktskott efter passning av Joel Flensén och 2-0 rakt upp i krysset kunde hemmalaget inte hålla i. En tokighet ledde till reducering och ett boxplay till en kvittering redan innan Marcus klubba hade svalnat... Gästande Arvika fick vittring och kunde också ta ledningen strax innan periodepaus. Samma visa i period 2. Boxplay gav 2-4 och tydligt var att Lidköping behövde ha fullt manskap på banan. Modet sjönk (motsatsen hos Arvika) och gästerna kunde sno åt sig en solid 6-2-ledning. Visserligen reducerade Robert Olausson i den allra sista sekunden, assist Marcus Nilsson och det stod 3-6 inför slutperioden. Arvika trummade på och var klart effektivare och väldigt aggressiva. Lidköping mäktade med 2 mål i slutperioden, varav 1 kanske det snärtigaste handledsskottet som skådats ! Jonton fick träff i pp-spel och det bara small. Det är än så länge den enda spelform Andreas mäktar med efter knäoperationen. Mattias Olausson reducerade också i powerplay efter ett frislag. Nu gjorde Arvika 4 mål i sista perioden så man kunde till slut vinna med klara 5-10 efter en övertygande insats. Trots 10 insläppta var Emil Zettergren godkänd i målet, Marcus Nilsson bäst framåt samt kul att Jakob Bergman spelade säkert med boll. Övriga kan bättre. Det märktes att sjukdomarna under veckan satt sina spår. Slutligen - Det förtar inte det faktum att Arvika var vassare den här dagen.
Herr A
19 sep 2016
0kommentarer
Klar förlust i seriepremiären.
Efter en bra start och ledning med 2-0 tog Arvika över mer och mer. Vi skapade en del lägen utan att göra mål. Arvika var betydligt bättre i sina avslut och matchen slutade 5-10. Våra målskyttar: Marcus Nilsson 2, Andreas Johansson 1, Robert Olausson 1, Mattias Olausson 1.
IBK Lidköping
18 sep 2016
0kommentarer
Inför Arvika IBF - Seriepremiär !
På söndag smäller det ! Äntligen är det dags för premiär ! Arvika IBF kommer på besök till Idrottens hus. Som bekant har IBK Lidköping bytt serie i år och möter nu Div I-lag från Värmland/Västmanland/Örebro. Längre resor men nya och roliga bekantskaper så det går väl på ett ut. Kunskapen om Arvika är inte jättestor men när vi mötte dem för ett par år sedan var det jämna och bra matcher. Lite sjukstuga har det varit under veckan. Inte bra då Lidköping har en relativt tunn trupp och vi hoppas på snar bättring för de inblandade. Spännande ska det bli oavsett. Nu kör det igång ! Laget mot Arvika: Emil Z/Joel L Jacob B/Simon S/Joel F/Jonas T Mattias O/Marcus N/Robert O - Erik J/Jonny H/Albin B Martin F/Simon H/Oskar O/Axel G/Andreas J Samling Idrottens Hus 13,15 för sarguppsättning
Herr A
16 sep 2016
0kommentarer
SERIEPREMIÄR PÅ SÖNDAG !!
(Dans och glada miner på söndag kanske...?) Nu på söndag (18 sept kl 15,00) är det äntligen seriepremiär för IBK Lidköping. Man möter Arvika IBF och det blir den första av många nya bekantskaper den här säsongen. Lidköping har ju flyttats från Göteborgsettan till "Värmlandsettan". Kom och se ! Mer på lagsidan.
IBK Lidköping
16 sep 2016
0kommentarer
Seger i genrepet !
Det blev vinst för IBK Lidköping i måndagens genrep inför seriepremiären på söndag. Man besegrade Backadalen med 7-3 (1-0,2-1,4-2) och det får betecknas som rättvist. Detta trots att poängmaskinen Robert Olausson och försvarsjätten Joel Flensén saknades. Knäopererade Andreas Johansson fick äntligen lufta sig lite grann - med betoning på lite. Han fick spela exakt 49 sekunder i powerplay. Unge Albin Bragd stänkte in 3 mål och var bra i övrigt också. Marcus Nilsson, kapten för dagen, gjorde 2 baljor och var också duktig (men kanske borde gjort ett par tre mål till...). Extra plus också till Erik Jansson. Godkänt betyg också till övriga. Målskyttar förutom Albin och Marcus: Mattias Olausson och Erik Jansson.
IBK Lidköping
13 sep 2016
0kommentarer
Två träningsmatcher - Lördag/Måndag
På lördag spelar IBK Lidköping borta mot Floda och på Måndag är det dags för sista träningsmatchen - Hemma mot Backadalen ! (Idrottens hus kl 19,00).
IBK Lidköping
9 sep 2016
0kommentarer
Föräldramöte Dam junior
Hej. Dags för ett möte för oss föräldrar till våra dam-juniorer. Vi diskuterar hur vi kan fördela de olika göromålen runt laget inför säsongen. Vi träffas i konferansrumet idrottens hus, nu på torsdag 8/9 kl 19.00 Mvh Jan Magnusson
Dam A
3 sep 2016
0kommentarer
Oavgjort mot Skövde IBF
På måndagskvällen möttes IBK Lidköping och kommande Div 2-segraren Skövde IBF i Idrottens hus. Matchen slutade 3-3 och det får väl sägas vara rättvist. Lidköping hade vassare chanser men Skövde hade mer bollinnehav. I hemmalaget förtjänar samtliga godkänt betyg. Att spela en hel match med 3 backar och 6 forwards tar på kroppen. Kul att se att junisarna sköter sig bra (Lindström/Bergman/Orrbén/Bragd) ! Mål för Lidköping. Mattias Olausson 2 och Martin Fredriksson.
IBK Lidköping
1 sep 2016
0kommentarer
LTK-KORTEN
Nya LTK-Korten som gäller från 1 september är på gång. Utdelning kommer att ske till respektive lag vid träningsstarten. Enligt styrelsebeslut skall varje spelare sälja 5 kort. Har Ni frågot ring 0705-690374. Leif Lidström
IBK Lidköping
25 aug 2016
0kommentarer
Visa fler nyheter