Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBF Falun Ungdom & Barn
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBF Falun Ungdom & Barn.
IBF Falun Ungdom & Barn
Följ oss för uppdateringar
IBF Falun Ungdom & Barn samarbetar med Majblomman
I Sverige lever många barn i familjer som har det ekonomiskt tufft. Barnfattigdom handlar inte bara om pengar, utan om möjligheten att få vara med – att kunna spela i ett lag, följa med på en skolutflykt eller ha rätt utrustning för sin idrott. När ekonomin inte räcker till riskerar barn att hamna utanför gemenskapen, något som påverkar både deras självkänsla och framtidstro.
Majblomman är en ideell organisation som sedan 1907 har arbetat för att motverka barnfattigdom och ge alla barn samma chans till en trygg och meningsfull uppväxt. De samlar in pengar genom den årliga majblommeförsäljningen och delar sedan ut ekonomiskt stöd till barn i Sverige – bland annat till avgifter, utrustning, kläder och fritidsaktiviteter.
Som förälder kan du ansöka om ekonomiskt stöd direkt via Majblommans webbplats. Ansökan görs digitalt och behandlas av den lokala majblommeföreningen där du bor. Stödet går direkt till barnets behov och kan vara till stor hjälp för att möjliggöra deltagande i exempelvis idrott eller föreningsliv.
Vi i IBF Falun Ungdom & Barn har valt att samarbeta med Majblomman eftersom vi delar samma värderingar – att alla barn ska ha möjlighet att vara med, oavsett familjens ekonomi. Innebandyn är mer än bara en sport för oss; det är en plats för gemenskap, glädje och utveckling. Vi vet hur viktigt det är för barn och unga att få känna sig delaktiga, hitta vänner och växa som människor både på och utanför planen.
Genom samarbetet med Majblomman vill vi sänka trösklarna för deltagande i vår förening och uppmuntra familjer att söka stöd om ekonomin sätter hinder. Vår förhoppning är att ingen ska behöva avstå från innebandyn på grund av kostnader. Tillsammans med Majblomman vill vi bidra till att fler barn får chansen att vara en del av IBF Falun Ungdom & Barn – där alla är välkomna och alla får vara med.
Vill du stödja eller söka stöd hos Majblomman så besök Majblomman.se
P2015 Träning | 15 okt, 16:45 |
P2013 Träning | 15 okt, 17:00 |
F2015-16 Träning | 15 okt, 17:00 |
F2017-18 Träning | 15 okt, 17:00 |
F2013 Kioskpass SSL | 15 okt, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera