Info gällande träningar denna & nästa vecka
För er kännedom så har vi bokat träning imorgon fredag kl 17-18 på Fotbollshallen Sörby IP och väntar bekräftelse, kallelse kommer och denna träning ersätter träningen på söndag. Det gäller även nästa vecka (träning fredag istället för söndag)
P9 (2017) Svart
19 mar
0kommentarer
Ledarmöte inför 2026
Igår hade vi ledarmöte för att prata ihop oss inför den kommande fotbollssäsongen samt den pågående inomhus/futsal. Vi började med att reflektera över helgens cup i Sandviken där vi känner att det var ett väl ordnat arrangemang men att den långa väntetiden mellan matcherna gjorde det svårt att hålla fokus samt att spelformen Futsal är något helt annorlunda än fotboll. Grabbarna var grymma 👏 VINTER/INOMHUS Träningar I dagsläget har vi måndagar och torsdagar på Vasaskolan Norra men vår tanke är nu att byta till endast fredagar för att det inte ska sammanfalla med hockeyn samt bli för mycket för barnen. Idag blir sista måndagen och vi ska försöka flytta torsdagens träning till fredag (samma tid). Sen kan det även bli någon extra träning i annan hall. Matcher/Cup Målet är att åka iväg på en till cup/matchspel, vi inväntar datum & återkommer SOMMAR Träningar Vi siktar på att köra igång i april och kommer om det är möjligt att utöka antalet träningspass till tre ggr/vecka. Matcher/Sammandrag Det ser ut att bli tre sammandrag innan sommaruppehållet och tre efter, sen tycker vi att det vore roligt att anordna en egen cup då det även är en fin inkomstkälla till lagkassan. Spelform Säsongen inleds 5 mot 5 men vi kommer mot hösten att gå över till 7 mot 7 KICK OFF! Vi inleder sommarsäsongen med roliga aktiviteter på Hille IP - Info kommer längre fram LAGET Antal spelare Enligt laget.se har vi idag 21 st aktiva spelare och eventuellt är ett par spelare till på väg in, vilket innebär att vi blir 3 lag inom laget. Lagdressar Vår förhoppning är att via sponsorer kunna beställa lagdressar (tröja med ryggtryck och byxa) till alla aktiva spelare, vi återkommer med info om provning av storlekar m.m. Ni föräldrar som har företag och vill vara med och sponsra eller har tips på någon annan hör gärna av er till någon av oss. Matchtröjor - Storlek & Nummer För många av barnen är tröjnumret viktigt så för att få lite koll på detta vore det kanon om ni kan meddela vilket nummer ert barn önskar/redan har samt önskad storlek. Det går bra att kommentera här eller i Supertext. Tjäna pengar till laget Förutom sponsring finns det ju även möjlighet till olika försäljningar, fundera gärna på alternativ och kom med förslag ÖVRIGT Föräldramöte Innan sommarsäsongen kör igång, kallelse kommer. Vi hörs & ses 😉 //Ledarna Maria Strand, lagledare Jonas Asplund, huvudtränare Fredrik Andersson Lindholm, huvudtränare
P9 (2017) Svart
2 feb
0kommentarer
Information inför Göransson Cup
Hej! På fredag börjar Göransson Cup. Fredag 30/1 Hille 1 har samling 16:45 för match 17:25 Ferrum Arena 3 (samling utanför Ferrum Arena) Hille 2 har samling 17:10 för match 17:50 Göransson arena 4 (samling vid spelarentre 2 på vänster långsida) Lördag 31/1 Hille 1 har samling 9:30 för match 10:10 Ferrum Arena 1 Hille 2 har samling 9:30 för match 10:10 Göransson arena 6 Det delas ut bla matchtröjor och deltagarband som man behöver ha på sig under hela cupen för att ta sig in och ut utan att behöva betala. För föräldrar som är med och tittar så finns det en förköpslänk på Göranssoncup hemsidan så man enkelt och smidigt kan lösa sin biljett utan kö. Mellan matcherna under lördagen är det fri lek då det händer mycket kul runt omkring cupen. Föräldrar ser till att ens barn får i sig energi under dagen (lunch/mellis m.m) Håll också koll på samlinginfo, planer m.m i Supertext under dagen. Vi får hjälpas åt efter sista match på lördagen att alla barn hamnar rätt när det är dags för hemgång. God kommunikation önskas så vi vet att alla hamnar rätt. Tänk på att det kommer vara mycket folk, så ta gärna en kik på Göransson cups hemsida för information om parkering m.m.
P9 (2017) Svart
28 jan
0kommentarer
Visa fler nyheter