Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hedesunda IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hedesunda IF.
Hedesunda IF
Följ oss för uppdateringar
Herrlaget i division 4 stod för en heroisk insats i fredagsmatchen mot serieettan Sjötulls BK. Matchen blev precis som förväntad. Mer bollinnehav av motståndaren men laget visar en enorm inställning och dicciplin i allt vi företar oss. Därmed skapar Sjötull faktiskt färre målchanser än vi gör. Vi gör det vi har pratat om innan matchen: stänger av mittfältet och ligger tätt med lagdelarna.
Vi får däremot en liten kalldusch efter bara 13 minuter då Sjötulls farliga forward - Vikström ostörd får kliva upp och nicka in ledningsmålet till 0-1. Då ser det lite tungt ut - motståndaren har skapat lite för många ytor som ger oss problem i defensiven. När 20 minuter har passerat har vi jobbat oss mer in i matchen. När vi får straff i det 31 spelminut får vi nya krafter och är helt klart vassa framåt. Kalle sätter iskallt in 1-1 från 11-metermärket.
När vi börjar äta oss in i matchen får en Sjötullspelare drömträff från 30 meter som tyvärr letar sig upp i krysset bak en chanslös Oscar. Snöplitgt med underläge 1-2 i paus när vi nu har så bra kontroll i defensiven.
Andra halvlek börjar och vi har alla tro på att vi skall kämpa oss in i matchen igen och ta poäng. Sjötull har återigen mest bollinnehav och har ett skott i stolpen, annars inga stora målchanser. Vi har flera chanser och kunde med lite flyt ha tagit alla 3 poängen ikväll. Istället får vi inkassera 1 poäng, då Mickes fina mål i andra blir matchens sista.
Sjötull ångar på men vi håller stärkt undan. Verkligen en kämparmatch grabbar.
Laget: Oscar, John, Erik, Josef, Kalle, Micke, Fredde, Emil, Niklas (ut 70), Ante, David. Oskar Ä (inn 70)
//Stig :-)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera