Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hästveda IF Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hästveda IF Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
En riktigt skön seger ikväll mot Lönsboda. Jag var lite orolig inför kvällens match eftersom vi haft lite problem med dem innan. De har några duktiga spelare plus att man brukar vara rätt kluriga i sitt spel. Innan matchen pratade vi om att fortsätta med rulla enkelt, ha tålamod och plocka fram rätt inställning och vinna matchen i matchen. Första halvlek börjar lite nervöst och vi kommer inte riktigt upp i den nivå vi ska. Kändes som killarna inte hade riktigt självförtroende att rulla de enkla bollarna och vi tappar en del bollar på mittfältet. Spelet böljar lite fram och tillbaka med en liten fördel till Lönsboda. De sticker upp emellanåt och är inte ofarliga. Men även vi skapade lite chanser i första. I 25 minuten bryter Hampus igenom i deras straffområde och kommer till avslut men prickar tyvärr stolpen. Det blir lite chanser på bägge hållen och precis innan domaren blåser för halvlek löper Hampus sig fri och sätter bollen i nätet men det blir bortdömt för offside. Vi går till halvleksvila med 0-0 och vi gör en godkänd halvlek men inte mer.
I halvlek pratar vi om att plocka fram självförtroendet och flytta fram spelet mer. Snacket i halvlek gjorde nytta för nu börjar vi rulla enkelt, höja bolltempot, vårda bollen och det är ett helt annat Hästveda på planen. Det dröjer inte så länge förrän Istivan hotar utanför deras straffområde och de blir tvungena att dra ner honom precis utanför straffområdet. Brodén stegar fram och tar frisparken, han sätter den lågt, förbi deras mur och i mål. Vi har 1-0 i 50 minuten. Vi fortsätter att rulla enkelt och vårda bollen så i 60 minuten tar August en duell med deras målvakt som tappar bollen han kan enkelt rulla in 2-0. Vi gör några byte och in kommer Fardin med nya krafter och fart. I 70 minuten får Fardin en skottchans som målvakten räddar men han lämnar en retur som August slår in, vi har 3-0.
Det känns som vi har bra kontroll på matchen även om Lönsboda får någon hörna och en frispark utanför vårt straffområde som inte resulterar i något. Matchen spelas av och vi har 3-0. Andra halvlek är riktigt bra från vår sida och samtliga killar får med beröm godkänt. Ett stort tack till Göran M som kliver in i laget och håller nollan.
Nu njuter vi av segern under morgondagen för att sen börja ladda inför bortamatchen mot Hörja på fredag.
| Träning | 25 maj, 17:45 |
| Träning | 27 maj, 17:45 |
| Broby IF (borta) | 27 maj, 19:00 |
| Vankiva IF (borta) | 30 maj, 13:00 |
| Jägersborgs IF (hemma) | 31 maj, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera