Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Härryda Hockey
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Härryda Hockey.
Härryda Hockey
Följ oss för uppdateringar
Covid-19-säker säsongsstart
Nu är det äntligen dags att dra igång hockeysäsongen 2020/2021. På samma sätt som förra säsongen avslutades i förtid på grund av covid-19-pandemin, kommer vi att behöva starta upp den nya säsongen i skuggan av pandemin. För att så långt det är möjlig undvika smittspridning i Landvetter ishall har Härryda Hockey, tillsammans med Landvetter KK, träffat representanter för Härryda Kommun och diskuterat hur vi kan bedriva vår verksamhet på ett säkert sätt. Utifrån dessa diskussioner har styrelsen för Härryda Hockey beslutat om riktlinjer som gäller under säsongsstarten. Dessa riktlinjer kan komma att förändras om vi får nya direktiv från till exempel kommunen eller Göteborgs ishockeyförbund.
Har du någon specifik fråga angående rutinerna kopplat till Covid-19 så kontakta i första hand din lagledare som kan vidarebefordra din fråga till styrelsen.
Nu håller vi alla tummar för att vi ska kunna fortsätta vår verksamhet på ett bra sätt.
Träning
• Ge våra vaktmästare plats. Om flera vaktmästare blir sjuka riskerar vi stängning av hallen. Viktigt därför att vi tänker på att hålla fysiskt avstånd gentemot våra vaktmästare, till exempel i samband med isvård. Undvik samlingar vid entrén. Undvik att besöka vaktmästarrummet. Nycklar kan nås från utsidan.
• Undvik så långt det är möjligt att föräldrar vistas i hallen. Enbart spelare, ledare och eventuella funktionärer ska vara på plats.
• Håll avstånd så långt det är möjligt
• Varje spelare ska ha egen personlig handduk och vattenflaska.
• Tvätta händerna noga och använd handsprit.
• Inga handskakningar eller ”high five”.
• Den som är sjuk, även med milda symtom, får inte delta i aktiviteter i ishallen, utan ska stanna hemma till och med två dagar efter tillfrisknande. Insjuknar man under idrottsaktivitet ska man gå hem direkt. Symtom att kontrollera är t.ex. kroppstemperatur över 37,5, halsont, hosta, huvudvärk, illamående, diarré, muskelvärk (ej träningsvärk eller tidigare skada) och om någon annan närstående i familjen uppvisat ovanstående symptom.
• Detta gäller både spelare och ledare.
Träningsmatch med annan förening.
För att underlätta för att träningsmatcher ska kunna genomföras på ett säkert sätt ska dessa spelas utan publik. Kontakta därför det gästande laget och meddela dem att inga föräldrar, eller andra medföljande som inte har någon funktion i laget, får vistas i ishallen.
Kaféet
Efter överenskommelse med kommunen och Landvetter KK kommer kaféet tillsvidare att vara stängt. Vi återkommer så snart kaféet kan öppnas på ett säkert sätt.
Seriematcher
Våra ordinarie seriematcher startar förmodligen i slutet av september eller i början av oktober. Vi avvaktar ett gemensamt beslut inom Göteborgshockeyn innan vi kan ge direktiv kring hur seriematcherna ska hanteras, t.ex. avseende publik.
| U12/C1 (-15) Träning | 16 maj, 16:00 |
| U11/C2 (-16) Träning | 16 maj, 16:00 |
| U16 / A-Grupp Träning | 16 maj, 16:15 |
| U9/D2 (-18) Träning | 17 maj, 07:15 |
| U9/D2 (-18) Föräldrarmatch | 17 maj, 08:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera