Referat: Hovslätts IK P01 - IBK Husar
Så var även P01N färdigspelad, sista matchen mot Husar slutade med seger 31-0 (9-0,9-0,13-0). På 16 matcher blev det 15 segrar och 1 förlust, målskillnad 272-53.
P-01 Innebandy
17 mar 2013
0kommentarer
Referat: Hovslätts IK P01 - IBF Tranås
Så var sista seriematchen spelad för denna säsong i serie P00N. Det blev vinst mot Tranås med 9-3 (3-1,2-1,4-1). Det blev en stabil och säker seger men matchen var väl jämnare en vad resultatet visar, vi var dock mycket hetare när målchanserna dök upp. Detta gjorde att vi kom på fjärde plats i serien med resultatraden 11 vinster, 3 oavgjorda och 6 förluster på 20 matcher, målskillnaden 150-116. Mycket bra gjort då vi har mött motståndare som i huvudsak varit ett år äldre än oss.
P-01 Innebandy
16 mar 2013
0kommentarer
Matcher i helgen 16 & 17/3 + ”Avslutningen”.
Sista seriematcherna för denna säsong, båda hemmamatcher i Stadsgården. Lördagsmatch mot Tranås(00) matchstart 15.15, samling 14:30 för dessa Adam, Albin, Anton L, Anton E, Arwid, Christoffer, Hampus Ax, Hugo, Kim, Oliver (målvakt), Olof, Otto, Tobias & Wille. Kiosken bemannas av föräldrar till Anton L & Arwid. Sekreteriatet av Peter & Mikael. Söndagsmatch mot Husar(01) matchstart 13.45, samling 13:00 för dessa Adam, Albin, Anton L, Anton E, Anton F, Arwid, Christoffer, Edvin, Hampus Ab (målvakt), Hampus Ax, Hugo, Kim, Liam, Oliver(målvakt), Otto, Tobias & Wille. Kiosken bemannas av föräldrar till Anton F & Tobias. Sekreteriatet av Peter & Mikael. Glöm inte matchtröjan, vita shorts, vita strumpor mm. Återbud i gästboken. Efter matchen mot Husar på söndag ca: 15:00 åker vi till Hovet för en liten avslutning där ni kommer att få gå en tipspromenad i ”spåret”. Efter denna kommer det bjudas på grillad korv med bröd och dryck. Det avslutas sedan med ett kortare föräldramöte där vi summeras säsongen som varit och blickar framåt mot nästa. Hälsningar Ledarna
P-01 Innebandy
12 mar 2013
0kommentarer
Referat: Fagerhult Habo IBF - Hovslätts IK P01
Bortamatch mot FagerhultHabo i serie P00N, en av de tuffaste bortamatcherna i serien. Vi kan bara konstatera att vi idag verkligen fick öva på att spela försvarsspel, då vi inte hade mycket att säga till om. Förlust med 1-11 (0-2,1-3,0-6), vi hade dock "bara" 1-3 tio minuter in i andra perioden men sen rann det iväg ordentligt mot slutet. Bara att ta nya tag nästa vecka. Nästa helg (16-17 mars) är det de två avslutande seriematcherna för denna säsong. Båda hemmamatcher, på lördag (Tranås 00) och söndag (Husar 01). På söndagen är det också "avslutning" efter matchen mot Husar då vi åker till Hovet för lite aktiviteter. Helgen efter det (22-24 mars) är det Fair Play Cup så de är två roliga och intensiva veckor framöver.
P-01 Innebandy
10 mar 2013
0kommentarer
Visa fler nyheter