Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Göteborg Amerikanska FF Herr Superserien
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Göteborg Amerikanska FF Herr Superserien.
Herr Superserien
Följ oss för uppdateringar
Snacket före matchen handlade mycket om ifall Giants skulle kunna befästa sig som ett slutspelslag. Vid förlust skulle vägen till ett eventuellt slutspel bli betydligt snårigare.
Slutresultatet 34-7 till Tyresö talar sitt tydliga språk, Förra årets SM-finalister kom till Göteborg och visade vilken nivå som krävs för att vinna viktiga matcher i Superserien. Förutom effektivt spel på båda sidor om bollen hade stockholmarna också med sig en egen hejarklack.
De var inte mer än tio personer men med hjälp av vuvuzuelor och koklockor stödde de sitt lag intensivt under hela matchen. Undertecknad som satt bredvid dem har precis börjat återfå hörseln så här ett dygn senare.
Som tidigare konstaterat var det bara att lyfta på hatten för Tyresö. Deras defensiva linje höll tillbaka Giants offense i stora delar av matchen och Stockholmsanfallet spelade en varierad fotboll som pressade Göteborgs defence till max.
Men allt var inte nattsvart, trots allt så fanns det en hel del positivt att ta med sig från insatsen. Mer om det senare
Tyresö började med bollen och fick redan i första driven igång sitt offense genom springspel och korta passningar även om det inte blev några poäng.
När Giants offense kommer in för sin första drive hoppades vi på att få se något liknande men istället tvingades Göteborg sparka iväg bollen utan att ha tagit en enda yard.
Efter en svag drive och en misslyckad punt från Göteborg får Tyresös påbörja sin andra drive på Giants 40 yards-linje. När Tyresös QB #9 Trevor Vasey passade in i end Zone trodde många på läktaren att det var touchdown på gång men Giants DB #32 Sebastian Brogren klev in framför den tänkta mottagaren och fångade bollen för en interception.
Tyvärr lyckade Giants bara ta 5 yards på den följande driven och tvingas sedan punta Efter en stark puntretur av WR #5 Alpha Jalloh, som spelade för Göteborg Marvels 2018, stod Tyresö igen på Giants sjuttonyards-linje. Giants defence lyckades stoppa stockholmarna som, till slut, testade ett field goal men misslyckades.
När Giants får bollen har man, återigen, svårt att flytta kedjorna men får hjälp av Tyresöförsvaret som gör sig skyldig till en defensive pass interference. Göteborg är nära ytterligare en first down men tvingas punta till sist
Tyresö får bollen på sin tjugonde yardlinje och fortsätter ta bollen framåt. Den amerikanska importen WR #19 Abdul-Mujeeb Rufai tog först emot en femtio yards passning och sedan ytterligare en på elva yards och satte därmed upp för ett springspel in i end zone från enyardslinjen. Ett lyckat extrapoängsförsök och 0-7 på tavlan.
Återigen har Giants svårt att komma igen om Tyresös försvar, efter tre spel blir det, återigen en punt.
Nästa drive från Tyresö blir kort, Med två passningar till #5 Alpha Jalloh tar de sig från egen trettiofem yardslinje in i end zone. Lyckad spark. 0-14.
Men Giants gav inte upp. Trots Underläge 14-0 och svårigheter på offense. Istället för att hänga med huvudena började det byggas offensivt momentum. Vi fick se ett mer varierat anfallsspel och hur flera spelare växlade upp.
Med nio spel går Giants från egen tjugonde över hela plan och in i end zone. Bland annat fick vi se en tjugofyra yards löpning av QB # 7 Luke Lovell, en 12 yards passning till WR #4 Axel Hagelberg Strid och en passning på trettio yard till WR #6 Adam Matsson. RB #23 Ville Olsson fick avsluta driven med att ta in bollen i end zone från en yard. 7-14.
Här kändes det som att matchbilden stod och vägde. Var Giants på väg att ta tillbaka initiativet?
Svaret kom omedelbart. Tyresö behövde bara fem spel för att ta sig 71 yards och avsluta driven med en lång passning till WR #19 Abdul-Mujeeb Rufai som stod helt ensam i end zone. 7-21 efter lyckat extrapoängsförsök.
Två relativt händelselösa driver följde innan huvuddomare Jim Kaya blåste av för halvtid.
Efter paus börjar Giants med bollen och fortsätter att flytta bollen framåt. En fyrtioen yards passning fram till TE #2 Viking Hasselblad ger hopp till hemmalaget. Driven avslutas med ett misslyckat försök till field goal.
Tyresö visar sig fast beslutna att inte släppa in Giants i matchen. I sin första driver i andra halvlek marscherare stockholmarna åttioyards och avslutar med att en scramblande QB # 9 Trevor Vasey når WR # 19 Abdul-Mujeeb Rufai i end zone från fyrtionde yardlinjen. Återigen en framgångsrik spark och 7-28 på resultattavlan.
Närmare än så kommer inte Göteborg. Båda lagen driver bollen framåt när de har sitt offense på plan men det är Tyresö som lyckas med de stora spelen. De lyckas passa sig in i end zone ytterligare en gång och fastställer slutresultatet till 7-34.
Det är aldrig roligt att förlora. De som håller på med elitidrott gör allt för att vinna och det svider i själen när man tvingas se sig besegrad.
Men det finns saker man inte få glömma. Göteborg Giants är nykomlingar i Superserien. Det är bara fyra år sedan Coach Ron Carpenter kom tillbaka till Sverige med en vision om att väcka liv i klubben som var en av de ursprungliga sex lagen som tävlade om SM guld i den första Superserien år 1991. Ett år i division två, två år i division ett och nu etablerade i Superserien. Det är en imponerande resa som laget har gjort men det finns fortfarande ett par steg att ta innan man är en fullvärdig utmanare till ett SM guld. Det handlar om att hela tiden utvecklas, individuellt och som lag. Att lära sig av sina misstag och bli bättre ju längre säsongen går.
Från läktaren såg det ut som att många saker hade blivit betydligt bättre sedan matchen mot Örebro:
Fler lyckade passningsspel, ett mer varierat anfallsspel, avsevärt färre flaggor och fortsatt utveckling av den defensiva boxen.
Det finns naturligtvis saker att jobba vidare med, kanske måste man acceptera att det tar ett år att vänja sig vid tempot i Superserien där allt går lite fortare och misstag straffas hårdare än i division ett.
Så här kommenterade fotbollsprofilen Carl Kamm med ett förflutet i både Göteborg och Tyresö:
– Det är tydligt att Tyresö har blivit bättre sen förra matchen, de har fått träna ihop sig mer. Tyresös offensiva och defensiva linjer spelade bra
Som avslutning måste LB #9 Tate Gustafson omnämnas. Han har en otrolig förmåga att vara där bollen är och stoppa motståndarnas spel. WR #4 Axel Hagelberg är en annan spelare som syns på plan. Det känns som att vad som helst kan hända när han får bollen i sina händer.
Efter helgen ligger Giants på femte plats i tabellen på samma poäng som Limhamn men med bättre målskillnad och vinst i inbördes möte. Giants har spelat en match mer än de andra lagen i serien så förändringar kan ske.
Nästa match för Göteborgs stolthet är den tjugotredje maj borta mot Carlstad. Crusaders är fortfarande obesegrade i årets Superserie så det blir en spännande utmaning för ett lag i utveckling.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera