Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hvetlanda GIF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hvetlanda GIF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Idag gällde det att man var på plats från start. Mycket hände i inledningen. Efter endast 12 minuter ledde hemmalaget med 3-1. Melker Jansson gav HvGIF ledningen i tredje minuten efter en fin framspelning av Mustafa Al Zahra. Tolg kvitterade dock omgående i fjärde minuten på en målvaktsretur. Strax efter fick GIF en hörna som slås kort till Mustafa som lyfter in bollen i straffområdet till Jonatan Dahlberg som nickar in 2-1. I 12:e minuten får vi en frispark strax utanför straffområdet som Melker sätter snyggt nere i ena hörnet. Därefter går matchen ner i tempo även om vi skapar flera bra lägen och borde gjort ett eller två mål till innan paus. Tolg hotar en del via två duktiga yttrar men skapar inga riktiga lägen.
Vi är inte helt nöjda med första halvlek i halvtidssnacket och bestämmer oss för att försöka sätta fart på passningsspelet och vara lite mer kliniska framför mål. Precis som i första halvlek får vi tidig utdelning då det återigen är Musse som fint spelar fram Jonte till ett friläge och han gör inte några misstag. 4-1. Ett par minuter senare fullbordar han sitt hattrick från straffpunkten efter att Liam Wahlström blivit nergjord i straffområdet. 5-1 och matchen är avgjord. Tolg reducerar på en straff annars är det mest semesterfotboll resterande del av matchen. Vi orkar inte riktigt tagga till vilket kan vara förståeligt en sådan här match. Bra gjort ändå att vinna när man inte är riktigt på topp. Vi hade ett par bra perioder och det räckte mycket väl till tre nya poäng och vi är nu obesegrade i elva matcher. Nu ser vi fram emot Gransholm borta nästa helg och en spännande avslutning på säsongen. Allt kan hända och vi hoppas att alla Giffare är med oss ända in i kaklet.
| Gransholms IF (borta) | 6 sep, 13:00 |
| Träning | 7 sep, 19:00 |
| Träning | 8 sep, 19:00 |
| Träning | 10 sep, 17:30 |
| IFK Lammhult (hemma) | 12 sep, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera