Referat: Snöstorp Nyhem FF - Alets IK
Dagens planmått var större än vanligt, fick vi känslan av, och konerna på var sida låg rätt nära vanlig sidlinje. Detta skapade stora ytor och många gånger hade spelarna mer tid på sig än vad de var vana vid. Att vässa sett till prestationerna denna kväll, är ju (fortsatt) att röra sig mer utan boll och ligga mer rätt när spelet vänder eller bollen kommer. Det är en vanlig syn att de ser förvånade ut och går från att stå still till att göra en maxlöpning. Fortsätta jobba för större lugn och ökad passningskvalitet. Likaså att vara mer resoluta och kompromisslösa när läget kommer. Den dag när det riktigt lossnar, hämningarna släpper och det totala flytet infinner sig, kommer hattricken att stå som spön i backen... Starkt på plussidan är ju att vi oftast har spel med rätt få touch och att det är tydligt passningsorienterat och en del go'a passningar på fina ytor gladde. Vi delade ut vårt gröna kort till SNFFs målvakt som hade ett stort revir och många av våra fina bollar bakom deras backlinje sögs upp av den unga tjejen med blicken för spelet. Vår egen målvakt fick dock hålla nollan efter stabilt spel bakom en lika duktig backlinje. Kul Thea! Kanske var vi bäst i mittenperioden, även om det var där vi blev mållösa? SNFF förärade Sofia med ett grönt kort, hennes andra raka. Någon motivering fick vi inte höra men det är ju bara att lägga en carbonkopia på IFCs beskrivning från senast. Fullt förtjänat men när det gäller fair play mot motståndarna eller oss coacher ser vi tränare ingen som inte kan ta emot en sådan utmärkelse utan att förtjäna det bland våra go'a tjejer. Ni som publik kanske vill se massor av mål men som coach känns en 2-0 seger finemang. Vi håller nollan, reder ut defensiven, skapar gott om chanser och får utdelning vid några tillfällen. 8-6 matcher eller liknande brukar ofta vittna om mer brister än förtjänster. För F13 återstår nu två matcher av säsongen 2020. Borta mot Vinberg på fredag och sedan avslutar vi hemma mot Oskarström (och efter den matchen käkar vi pizza i klubban)
(F-07/08)
4 sep 2020
0kommentarer
Referat: Alets IK - Snöstorp Nyhem FF Röd
Vilken härlig söndag att se en fantastisk fin fotbollsmatch på. Det var full fart från början med en rörlighet och ett passningsspel som vi tränar mycket på. Snöstorp är ett väldigt bra lag med samma intuitionen som vi och då blir det roliga matcher att titta på. Blev en målsnål historia men det berodde på fantastiskt målvaktsspel där Rebecka var en vägg för oss samt ett fantastiskt försvarsspel. . Jag och Arvid brukar inte vara coacher för 08/09 men vi blev bägge två så väldigt imponerade över inställningen över 60 minuter från alla tjejerna. Alet är laget som aldrig tappar taget och tappar vi taget så kommer vi igen! Elsa fick dagens gröna kort. Ni som veta resultat kan tänka Sveriges insats i Italien VM 90.
(F-07/08)
30 aug 2020
0kommentarer
Referat: Alets IK - IF Centern
Snabbt författat refrat följer. Vi spelar bättre mot lag som är mer lika oss, som vi ser det själva iaf. Två jämna matcher med god kamp mot Centern har nu avverkats. Båda har slutat 1-1. Att matchen idag slutar 1-1 är förvånande för båda lagen hade många chanser och nästan-lägen. Det kunde slutat hur som helst men oavjort kändes väl ok?! Fast i slutet av matchen var det vi som tjänade mest på slutsignalen. Spelet att jobba vidare med är fortfarande det utan boll. Mycket reaktioner på plan, fler medvetna förflyttningar för att ligga rätt när läget kommer är vad som vore roligt att se mer av. Idag lyckades vi hålla gamnackarna borta och kämpade bra som lag, tillsammans. Vi spelar alltså jämnt med de lag placerade i toppen men kan förlora mot de som ligger efter oss i tabellen. En viktig sak att lägga fokus på. Välförtjänt grönt kort till Sofia med en klockren motivering från IFC: Alltid där, alltid med fullt fokus och ett resolut spel, men alltid schysst. Gott jobbat tjejer!!
(F-07/08)
29 aug 2020
0kommentarer
Visa fler nyheter