Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Uppsala BoIS F17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Uppsala BoIS F17.
F17
Följ oss för uppdateringar
Idag när tjejerna åkte ut på isen kändes det skönt. Det var nästan vindstilla och i det närmaste perfekt is.
Agnes O började med skridskoteknik för hela gänget dvs F03-06 samt några F17 som skulle träna hörnor. Agnes körde lite varierande övningar och några var grymt svåra men roliga. En hel del skratt blev det när alla tappade balansen och på rumpan.
Ronnie hade under tiden hittat en spelsekvens från en Siriusmatch där de gjorde en variant på urvändning på tre. Filmförevisning från bandyplay för alla som trängdes för att se något på Ronnies smartphone.
Sedan hade gubbarna repat in övningen så att då de visade övningen skulle det sitta 100%. Frågan är hur bra det var?
Tjejerna som sedan körde urvändning på tre gjorde i alla fall sitt jobb. Eevi stod i mål och räddade det mesta men ibland blev det mål.
Träningspasset avslutades med 7spel och det blev några urvändningar men jag såg ingen på tre. :)
På söndag då vi spelar matcher är det läge att köra några urvändning på tre tycker jag.
Bra bandyhelg!
Helt rätt, imorgon kör vi urvändningar på matcherna men ffa måste vi se till att "vinna is" dvs ta oss upp i banan och hota efter överlämningar etc...!!
RapporteraRapportera