Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fotoklubben Pan FK PAN Göteborg
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fotoklubben Pan FK PAN Göteborg.
FK PAN Göteborg
Följ oss för uppdateringar
Våravslutningen företogs i ett underbart försommarväder i Hyssna. Vi började med ett besök i Lockö kvarn där vi fick en intressant guidning av Rolf Edberg vars far var den siste mjölnaren i kvarnen. Innan vi lämnade kvarnen blev det korvgrillning i smedjan som låg alldeles intill.
Nästa stopp blev Melltorps kvarn men efter en regnfattig vår var det så lite vatten i ån så fotomöjligheterna var begränsade. Detta gjorde att några valde att gå den dryga kilometern tillbaka till Hyssna hembygdsmuseum och Hyssna gamla kyrka. Övriga fick köra bil tillbaka. I museet och kyrkan guidade Börje runt oss med den äran. Dagen avslutades på Brobackens altan med Birgits hembakade rabarberpaj. En mer perfekt avslutning kan man inte önska sig. Ett stort tack till Börje och Birgit för en underbar dag. På bilden ses nio glada Panare plus ett par goda vänner.
För er som inte var med och för er som vill hör historien om Lockö kvarn kan göra det här.
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera