Då var det dags för innebandy!
När börjar det? Onsdag den 17/9 drar vi igång med innebandyträningar igen. Tid:17:30-18:30, onsdagar Plats: moröbacke skola , b- hallen (samma ställe som sist). Utrustning: klubba(rekomenderad längd strax ovan navelhöjd), innebandyglasögon är obligatoriskt, inneskor, vattenflaska Provträna Om det finns nya barn som är födda -18 som vill provträna, är man välkommen att testa cirka 2 gånger innan man bestämmer sig. Om barnet vill sluta Är det något barn som bestämt sig för att inte vara med den här säsongen, meddela oss gärna så vi kan plocka bort er från lagets sida. Avgift Inte fått info om årets avgift ännu, men den brukar ligga kring +/- 600kr Matcher? Det är fortfarande inget seriespel för den här åldern, men vi ska försöka få till träningsmatcher under säsongen så barnen får prova på. Ledare Är det fler föräldrar som kan tänka sig att hjälpa till på olika sätt är det välkommet. Ju fler desto bättre. Hör av er till någon av tränarna. Det kan hända av vi kommer att behöva hjälpföräldrar under träningarna, beroende på hur många vi blir. Men då återkommer vi med en lista, likt ifjol. Föreningskläder Absolut inget krav, men föreningen har ett samarbete med klubbhuset i Umeå om man vill beställa träningskläder. För det går man in på klubbhuset.com och letar våran föreningssida. Lägg varorna som önskas i varukorgen, ta en printscreen och mejla till patrik@klubbhuset.com och ange fullständig address och telefonnummer. Då får ni betalningsinfo tillbaka. Frakt tillkommer 59kr. Hoppas vi ses och får en härlig säsong tillsammans! /Tränarna
F2018
9 sep 2025
2kommentarer
Avslutning inställd!
När fotbollen verkar krocka mer än vi trott har vi bestämt att ställa in avslutningen. Vi kommer tyvärr inte att få ihop en avslutning en annan dag i vår, så vi får tacka för den här säsongen!
F2018
16 maj 2025
1kommentar
Innebandyavslutning
Bättre sent än aldrig.. Måndag 19/5 tänkte vi ha en avslutning för tjejerna. Tid: 17-17:45 (då några har fotboll direkt efteråt). Plats: B-hallen (samma ställe som vi tränat). Vi leker och spelar lite så ta med klubban. Meddela gärna om ni INTE kommer genom att lämna en kommentar här nedan.
F2018
15 maj 2025
1kommentar
Visa fler nyheter