Kiosken i helgen - OBS! Uppdaterad information 19/10
Det närmar ju sig seriesammandrag på hemmaplan nu till helgen och då har vi ju även kioskansvaret i Enahallen på lördag 21/9. Vilka som står vilka tider har ju tidigare kommunicerats ut här. Det är ju ett lite annat upplägg när vi har matcher utanför Idrottshuset, här får vi står för alla inköp och allt material själva. Den stora fördelen är att hela vinsten kommer direkt till laget! Då det är en stor brist på resurser i Enahallen så kör vi en enklare variant på kiosk denna gång. Det vi kommer att erbjuda är: - Kaffe - Läsk - Smörgåsar - Frukt '- Kexchoklad, eventuellt annat godis/bars - Färdigt engångsförpackat fikabröd Det vi kommer att behöva under dagen är kylväskor med kylklabbar, förslagsvis tar de som står passet med sig dessa så kan man ta hem sina eftersom. Jag kan lämna ett par lite större under dagen för att ha läsk i så kan vi använda övriga till mackor (och eventuellt mer läsk). Om någon inte har tillgång till kylväska kommentera då detta nedan så får vi lösa det på något annat vis. Jag tar med mig Fredrik (Frejas pappa) och inhandlar det som behövs i morgon och sedan fixar han en start-up på mackor och jag ser till att kyla läsk under natten samt dra igång kaffebryggaren på lördag morgon. Behövs det fler mackor under dagen så löser vi detta fram till en rimlig tid då det kan få vara slut. Känns detta ok för er som ska stå under lördagen?
F-2012/2013
17 okt 2023
17kommentarer
Föreläsning Läktarkultur 28 oktober 10.00-11.3 obs ny tid
Lördagen den 28 oktober startar vi årets EHF-dag med en föreläsning om läktarkultur i samverkan med Sisu i A-hallen på Idrottshuset. Hur ser kulturen ut på läktaren på EHFs matcher, vi vill nog gärna säga att den är varm och härlig men är den det? Vi har svårt att få domare till våra barn och ungdomsmatcher, kan det bero på hur det är på läktaren eller beror det på något annat? Det här och mycket annat diskuterades under föreläsningen och vi kommer även prata om rollen som idrottsförälder i stort. Styrelsen önskar att minst 5 föräldrar från varje lag deltar men fler får gärna komma. Anmälan sker lagvis till styrelsen@enkopinghandboll.se senast 23 oktober Varmt välkomna önskar styrelsen!
F-2012/2013
12 okt 2023
0kommentarer
Information - Match och gruppindelning
Seriepremiären närmar sig med stormsteg så här kommer lite information kring höstens upplägg för kommande matcher. Vi har valt att dela in tjejerna i fyra grupper för att på ett enklare sätt mixa lagen. Det ni vårdnadshavare behöver hålla koll på är vilken grupp ert barn tillhör och utifrån det kunna se vilken match som ert barn kommer kallas till. Viktigt att medlemsavgiften betalas in så snart som möjligt, för att ert barn ska kunna vara med och spela (Detta är utifrån licens och försäkring). Här nedan ser ni gruppindelning samt kommande matcher; Grupp 1: Hilda, Milly, Jamie, Freya, Saga, Esmeralda, Thea Grupp 2: Stephanie, Irma, Mila, Jessie, Freja, Melina, Jennifer Grupp 3: Stina, Bonnie, Molly, Ennifer, Elma, Moa, Cornelia Grupp 4: Luna, Ella, Manda, Iris, Sigrid, Julie, Ida Kommande matcher; Matchomgång 1 14/10 Grupp 1 + 2 15/10 Grupp 3 + 4 Matchomgång 2 21/10 Grupp 1 + 3 21/10 Grupp 2 + 4 Matchomgång 3 11/11 Grupp 2+3 12/11 Grupp 1+4 Matchomgång 4 2/12 Grupp 3 + 4 3/12 Grupp 1 + 2 Har ni några frågor eller funderingar kring upplägget är det bara att ni hör av er. Med vänliga hälsningar Ledarna
F-2012/2013
4 okt 2023
18kommentarer
Visa fler nyheter