Bild ifrån kvällen!
Hej! Här kommer en bild ifrån kvällens avslutning! Sååååån tur vi hade med vädret! Kunde inte ha blivit bättre! Vilka modiga barn som alla ville prova att paddla sup och to m ville fortsätta fast de var slut! Stort tack för denna termin! Vet man redan nu att man inte vill fortsätta till hösten, är det viktigt att ni hör av er till mig Anna så vi vet hur gruppen ser ut till höst. Ha en härlig sommar! 🌸 Önskar alla ledare!
Friidrott 2014/2015/2016
4 jun 2023
0kommentarer
Avslutning idag kl 16,30-18,00 vid Erken.
Hej! Här kommer en bild som tips hur man kan klä sig när man paddlar sup ifall man inte vill paddla med badkläder! Men ta med extra kläder och om ni har egen flytväst. Det finns västar att låna. (Bilden är ifrån förra året då det var lite vågor på Erken) Vi ledare kommer vara på "supen" tillsammans med barnen. Enligt väderappen kommer solen lysa ikväll! För de som inte vill prova på sup ikväll eller är klar, så kommer det finnas andra aktiviteter att göra på stranden. (Badminton, frisbee, boll mm) Vi kommer börja med att paddla sup och sen äta. Det finns även pizza slice och kaffe till er föräldrar! 😊 Sen nu tar vi uppehåll med friidrotten fram till augusti då vi har vårt traditonella Svanbergalopp den 26/8. Men man får alltid träna lite på egen hand, och om man vill åka upp på IP Sportcentrum och träna så går det självklart bra! Är man en stor grupp måste man boka men är man inte så många så är det bara att gå in där eller träna om man inte stör de som är där, sen kan man ju alltid träna i Svanberga! Ses ikväll!
Friidrott 2014/2015/2016
4 jun 2023
0kommentarer
Paprikaloppet 4/6
Hej! Stort lycka till alla ni som ska springa Paprikaloppet på söndag, första och yngsta gruppen startar kl 10,00 men se till att vara i god tid innan och hämta ut nummerlapparna! De brukar vara lång kö och mkt folk! I år har de rekord på anmälningar! Vi har ca 25 st anmälda barn/ungdomar i från Estuna IF som deltar i de olika klasserna. Super kul! Spring gärna med era blå eller svarta EIF tröjor! 😊 Stort lycka till och se till att ha riktigt kul! Här nedanför finns mer info ang starttider: Paprikaloppet 4/6-23 Ni får gärna ta bilder och skicka till mig då jag tyvärr inte kommer vara med på plats! Vi har nu satt ett datum på Svanbergaloppet som vi själva anordnar till lördag den 26/8! Så skriv in det i almanackan!
Friidrott 2014/2015/2016
2 jun 2023
0kommentarer
Visa fler nyheter