Träningsmatch och julavslutning
Vilka otroliga barn ni har! De är positiva, lyssnar, kämpar och är fina lagkamrater. Det är ett rent nöje att ha med dem att göra på träningarna. På söndag kör vi träningsmatch på Västra Engelbrektsskolan mot KIF Örebro. De har bokat hallen 14:00-16:00. Vi samlas där 13:45 och sen värmer vi upp tillsammans när vår halltid börjar. Sen kommer vi att spela kortare matcher i olika konstallationer under halltiden, så att alla ska få chans att spela så lite eller mycket man vill. Någon var osäker på om man skulle hinna till 14:00, det går bra att komma senare också så kanske man hinner med nån match. Inga problem! Men även om det är vänskapsmatch i träningsanda, så är det matchställ på, vattenflaska med och matchfokus som kommer att gälla. Efter söndag kommer kallelse till cupen 6/1 att komma ut. Nästa vecka kör vi ingen träning i Ervalla på tisdagen. Däremot kör vi julavslutning på JUMPYARD på onsdag 18/12 18:00-19:00. Direkt efter hopptiden bjuds barnen på pizza. Meddela gärna här eller på annat sätt om ni kommer, så vi vet på ett ungefär hur många som dyker upp. Sen tar vi lite jullov och återkommer med mer info om träningsstart och framförallt - ICA Laxå Cup på trettondagen 2025!
F 2015-2016
10 dec 2024
9kommentarer
Träningsmatch Futsal
Hej! På söndag 15/12 har vi bokat in en träningsmatch mot KIF Örebro. Vi spelar futsal, dvs 5 mot 5 inomhus på Västra Engelbrektsskolan. Tiden är preliminärt 14:00-16:00, vi får återkomma med exakta detaljer om samling osv. Tanken är att köra lite kortare men flera matcher i träningsanda, för att få lite matchvana och tempo inför cupen i januari. Har man inte spelat futsal inomhus, så kan man ju passa på att testa. Det går lite snabbare än utomhus men i övrigt är reglerna lika. Jag har skickat ut en kallelse till alla och den behöver besvaras senast nästa träning på tisdag. Heja heja!
F 2015-2016
5 dec 2024
3kommentarer
Save the date 6 januari!
Vi han anmält oss till ICA Laxå Cup 6 januri 2025. Det är alltså en inomhuscup, 5 mot 5. Det är 2 lag anmälda, så det blir mycket speltid för alla! Imorgon är det grusträning vid skolan för de som vill och kan. Trevlig helg!
F 2015-2016
22 nov 2024
0kommentarer
Visa fler nyheter