Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Edet FK Senior Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Edet FK Senior Herr.
Senior Herr
Följ oss för uppdateringar
Referat Wargöns IK:
Efter att ha haft en fantastisk start på försäsongen, och framförallt DM, så var det dags för träningsmatch mot Wargöns IK.
Vi testar att ställa upp med ny formation, ny taktik och spela spelare på lite olika positioner för att rent utsagt experimentera inför kommande viktiga matcher i DM och seriespel.
Inställningen skulle vara detsamma som i tävlingsmatch nämligen:
Vinna!
Något som tyvärr för dagen inte syntes alls.
Första 10 minuterna är vi rentutsagt bedrövliga, slår iväg många bollar och öppnar upp ett hav för Wargön att kliva in i och göra lite vad dom vill.
Vi jobbar oss in i matchen ju längre halvleken lider men det slutar 0-0.
I halvtid försöker vi snacka igång varandra för att helt enkelt vakna och ta tag i matchen.
Andra halvlek drar igång och det verkar som killarna var på tårna. Det dröjer inte lång tid innan vi bygger upp ett fantastiskt anfall ifrån backlinje hela vägen fram till Carl, som chippar den lätt över en utrusande målvakt, 1-0.
Efter detta kändes det som att vi skulle fortsätta ösa på men istället blev det raka motsatsen. Vi får några kontringslägen men dom rinner ut i sanden pga oskärpa.
Wargön var hetare och 1-1 kom efter en perfekt slagen hörna mot vår första stolpe och en WIK spelare sätter bara dit pannan och 1-1 är ett faktum.
Vi lägger oss rätt lågt efter detta och försöker hitta kontringsmöjligheter, vi har ett bra läge med ca 10 kvar men ytterligare en gång dräller vi med bollen istället för att ta avslut, WIK kontrar snabbt och vips står det 2-1 som även blir slutresultatet.
Hela laget är överens om att detta var en "glöm och gå vidare match". Nu har vi inga matcher planerade förrens DM matchen borta mot Tvärred/Vegby 13/4. En väldigt viktig tid för oss att rehabilitera, ladda om och framförallt slipa på detaljer i vårat spel.
Vi passar även på att önska Wargön lycka till inför kommande säsong!
/Carter
| Wargöns IK C (borta) | 26 maj, 19:15 |
| Träning | 28 maj, 19:00 |
| Herrljunga SK FK (hemma) | 29 maj, 19:00 |
| Göta BK U (hemma) | 1 jun, 19:00 |
| Träning | 4 jun, 19:00 |
|
|
Loppis på Ekaråsen 9 maj 2026 |
| 22 maj | EFK Tipset efter 6 omgångar |
| 21 apr | Städdag 3/5 |
| 28 mar | Fotbollskolan! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera