Inför Emmaboda IS - Rödsle BK
Nu stundar ännu ett toppmöte då vi på söndag tar emot ett formstarkt Rödsle BK som just nu ligger på 4:e plats (i den mycket jämna tabellen) med bara 3 poäng upp till oss i topp. Rödsle förlorade sina 2 inledande matcher men har sen gått riktigt bra och är nu med i toppen och slåss. Förra året så vann vi efter mycket besvär premiären hemma med 1-0, borta spelade vi 1-1 efter en mycket bra insats i första men där Rödsle kom tillbaka starkt i andra halvlek. Förra året så kom Rödsle på 4:e plats med 32 poäng. Rödsle ligger som sagt på 4:e plats med 19 inspelade poäng, deras matcher har gått enligt följande: Rödsle - Ronneby 1-8, Glömminge - Rödsle 1-0, Rödsle - Mörbylånga 2-1, Näsum - Rödsle 2-2, Rödsle - Ramdala 4-1, Rödsle - Lindsdal 1-0, Karlshamn - Rödsle 2-3, Rödsle - R/M 2-0, Södermöre - Rödsle 3-0, Rödsle - Nättraby 5-4. Vi har från Näsumsmatchen följande ändringar i truppen: nya är Ronja B och Emelie H, medans inga har försvunnit. Emmaboda IS bjuder denna dag på gratis entré både på herrarnas möte med Växjö BoIS kl 15.00 samt till vår match mot Rödsle BK kl 18.00. Bägge matcherna spelas på Emmaboda IP. Truppen är: 1. Hanna Runesson 5. Ronja Berg 6. Moa Berglund 7. Tea Gustavsson 8. Sandra Berg 9. Linnea Sternegård 10. Shaida Dodkanlou 11. Eva Smit 12. Miranda Gjakova 13. Nora Elmstrand 18. Emelie Hyberneth 19. Moa Claesson 20. Era Ahlex 21. Tuva Johnsson 24. Emelie Joelsson 29. Tilde Elgborn
Dam
13 jun 2019
0kommentarer
En bra insats gav en klar seger mot Färjestaden.
Gårdagens insats mot Färjestaden började inte bra, det var Färjestaden för hela slanten och vi satt alla och väntade på baklängesmålet som inte var långt borta, men med lite tur och en bra vilja så klarade vi av dessa 15 tunga minuter på egen planhalva. Så i 15 min stack vi helt plötsligt upp, där mittbacken Erika H var uppe och passade fram bollen till Emelie H som slog in den i mål! Efter det så var vi bra i resten av matchen, det målet gav oss energi och vi kunde lyfta upp hela laget och spelet var från det jämnt och tufft precis som det ska vara. Vi har denna gång en bra mycket bättre utdelning på våra målchanser, så vi går till pausvila med en 4-1 ledning fast matchen varit jämn sista 30 min. Men en bra uppryckning samtidigt som vi är farligare framför mål gör ju att pausens prat var ganska lugn och sansad. I andra så försöker Färjestaden lyfta upp spelet lite, och när det kändes lite farligt i 55 min så kom Emelie H och Moa C fram där de passade snyggt till varandra där sen Moa avslutade med en tåfis rätt upp i nättaket utifrån straffområdet, och där kändes det som att vi nog klarar av att ta 3 poäng idag. Mycket nöjda ledare efter matchen, och laget gjorde en riktigt stabil insats sista 75 min. Hanna var stabil igen, Erika H var precis så bra och stabil som jag förväntat mig, vilken inställning det finns där. Tea G gör som alltid skillnad, Nadja M gjorde det riktigt bra på mitten, hon kommer mer och mer känns det som. Emelie H varvar lite men lyckas väldigt bra offensivt med 2 mål och 1 assist, och Moa C var återigen fantastiskt bra och gjorde denna gång 1 mål och 3 assist. Sen var Eva S riktigt bra som anfallare idag, och även hon gjorde 2 mål. Sen var Ebba bra igen, men när hon kom in igen i slutet så var hon magiskt bra, det var en fröjd att se hennes avslutande minuter. Nu laddar vi om för att nästa vecka möta Kalmar Södra/Hossmo.
Dam
13 jun 2019
0kommentarer
Vi vann en svår match mot Näsum
Vi möter ett Näsum som visar sig vara ett svårt lag att möta. Dem har några riktigt bra spelare som vi hade stora problem med under hela matchen, samtidigt som dem spelade ett spel som vi hade svårt att komma åt i vissa perioder. Starten var vi inte med riktigt, men ändå en jämn inledning. Däremot visar vi återigen upp en stor saknad av spelförståelse att läsa av våra motståndare, dem står högt upp med sin backlinje utan att ha snabbheten för det, men vi försöker inte ens straffa dem med lite djupledsbollar i inledningen där vi har flera öppna lägen att lyfta bakom deras linje. Men efter en 10 min så slär vi bättre bollar, och direkt så straffar vi dem med 2 mål i 15 och 19 min. Sen har vi bra koll ett tag för att sista kvarten mest bara slå ifrån oss då Näsum tar över helt och gör det svårt för oss. Med 5 min kvar så reducerar dem till 1-2, och vi har lite tur som går in i paus med en ledning. I paus har jag svårt att säga vad vi ska göra för att stoppa matchens utseende, detta då det är svårt att stoppa deras ledande spelare som drar med sig dem andra. Vi har också en lite tyngre start på andra halvlek, men efter ett tag så spelar vi upp oss och känslan är att vi får tag i greppet om mitten och vi kontrollerar matchen på ett bättre sätt än vad vi brukar göra. Men då vi har lika svårt som vanligt att förvalta våra målchanser så blev vi lite oroliga, ända tills vi tillslut får in 3-1 målet i 70 min vilket gav oss lite lugn och ro. Och vi fortsätter matchen ut att kontrollera matchen bra, vi är stabila, vi får till våra anfall bättre tack vare att vi kommer bakom deras backlinje i de flesta fallen. Men ändå en svår match som vi gör det rätt bra på, så när slutsignalen går så var vi glada och nöjda med vår insats, men vi förstod också varför Näsum endast hade förlorat 2 matcher innan precis som vi hade gjort. Nu gick vi återigen upp i serieledning vilket känns trevligt. Bra laginsats idag där det var roligt att se Tea G som kom in och stabiliserade upp defensiven, Hanna hade några svåra lägen som hon klarade fint, Era var stark i defensiven, Miranda är nästan alltid den som ger vårt mittfält bra energi med sin inställning. Men bäst var denna gång Moa C som bara fortsätter att vara överallt på planen där det behövs, samtidigt som vi kan spela henne varsom på planen. Målen: 15 min, 0-1, Moa C slår en perfekt boll till Sandra B som blir fri och dribblar deras mv. 19 min, 0-2, Era slår en djupledsboll till Emelie J som dribblar och skjuter in bollen från nästan ingen vinkel alls. 39 min, 1-2, Näsumspelare dribblar och skjuter snyggt in bollen i bortre hörnet från en svår vinkel. 71 min, 1-3, Sandra B slår in bollen mot en framrusande Moa B som stöter in bollen. Nu laddar vi om för att på söndag ta emot toppkonkurrenten Rödsle BK kl 18.00. Jag bad alla tjejerna att sticka fram sina huvud innan vi åkte hem till hemsidan, men de flesta ville inte :)
Dam
10 jun 2019
0kommentarer
Inför lottningen av Toyota Cup...
Vi lyckades ju lite överraskande men desto mer glädjande vinna över Älmhults IF i Toyota Cups 3:e omgång, vilket gör att vi nu är framme i kvartsfinal. Och vi har följande lag kvar som vi kan få möta: IFK Kalmar (6:a i Elitettan) Färjestadens GoIF (3:a i Div.1 SG) Mariebo IK (5:a Div.1 MG) Husqvarna FF (11:a i Div.1 MG) IFK Värnamo (1:a i Div.2 MG) * Växjö DFF Akademi (12:a i Div.1 SG) (Har ej spelat mot Bors SK i omg.3 än....) * Bors SK (10:a Div.2 MG) (Har ej spelat mot Växjö DFF i omg.3 än....) * Tranås FF/Torpa AIS (3:a i Div.2 NÖ) (Har ej spelat mot Nässjö FF i omg.3 än....) * Nässjö FF (3:a Div.3 N) (Har ej spelat mot Tranås FF/Torpa AIS i omg.3 än....) Så när de 2 sista matcherna i omgång 3 är spelade så vet vi vilka 7 lag som är kvar i cupen tillsammans med oss. Även i kvartsfinalerna så är det geografisk lottning, så jag tippar dem lag jag mest tror på att vi får möta i kvartsfinalen: 1. Färjestadens GoIF 2. IFK Kalmar 3. Växjö DFF Akademi (om dem vinner över Bors SK) Det känns som en tuff kvartsfinal för oss hur som, men det skall bli mycket intressant att se hur vi klarar oss i vilket fall som helst. Vi vet inte när SmFF lottar, men sista speldag är 7 augusti.
Dam
7 jun 2019
0kommentarer
Inför Emmaboda IS B - Färjestadens GoIF B (Ver.2.0)
Efter förra omgångens lite bittra förlust så är det så dax igen för nästa utmaning. På måndag så gästas vi av Färjestadens GoIF B för ännu en intressant tillställning. Färjestaden är ett lag vi inte mötte någon gång under förra årets seriespel. Färjestaden B vann förra året sin Div.4 serie och har börjat året lite ovanligt tungt när man tänker att deras A-lag spelar i Div.1. Men jag tror dem har haft det lite tunnare med spelare i år vilket ju märks mer neråt i hiarkin inom föreningen. Men deras A-lag går som tåget och är med uppe i toppen av sin Div.1-serie i år vilket är imponerande. Vi hoppas att vi kan komma upp i samma höga nivå i vår prestation som vi gjorde senast. Känslan är att våra unga tjejer tar för sig mer och mer och det har ju gått bättre än förväntat måste man säga då det är ett stort steg att gå upp i seniorfotbollen, speciellt då det var så många som kom upp till oss. Årets seriespel för Färjestaden B har gett dem 10 poäng (precis som vi) än så länge, och deras matcher har gått enligt följande: Smedby/Trekanten - Färjestaden 5-1, Färjestaden - Södermöre 0-1, Färjestaden - Borgholm 2-1, Kalmar Södra/Hossmo - Färjestaden 4-4, Nättraby - Färjestaden 6-1, Bäckebo - Färjestaden 2-5, Färjestaden - IFK Kalmar/Lindsdal 4-1. Vi hoppas att vi kan göra en bättre prestation än senast då vi förlorade mot Södermöre. Men mycket hänger nog på vilket lag Färjestaden ställer upp med, men vi skall göra vårt bästa och försöka utveckla vårt spel för varje match som kommer. Matchen spelas på måndag 10/6 kl 19.00 på EIS IP, samling kl 17.45. Truppen är just nu: 1. Hanna Runesson 3. Madeleine Jansson 7. Tea Gustavsson 10. Melinda Gjakova 11. Eva Smit 15. Ebba Johnsson 16. Linnea Medin 17. Nadja Martinsson 18. Emelie Hyberneth 19. Moa Claesson 28. Emilia Ekström 30. Frida Andersson 31. Erika Hagström
Dam
6 jun 2019
0kommentarer
Visa fler nyheter