Inför Madesjö IF – Emmaboda IS
Idag, fredag, 3 juni, åker vi till Nybro och match mot Madesjö IF i division 2 Sydöstra Götaland Dam. Vi har efter 8 omgångar, 7 vinster och 1 oavgjord match. Vi hoppas kunna fortsätta på inslagen väg. Då det är lite derby-match gäller det att vara på hugget. Vi kommer fortsatt att behöva ha bra fokus och vilja ikväll. Inställningen måste vara på topp och att vi spelar vårt spel och inte slarvar. Vi hoppas fortsätta med det bra spelet, tuffa jobbet, inställning och med riktigt bra energi, så ska vi göra en bra insats med bra prestation. Även att vi tar med ett härligt go. Vi kan, Vi vill, Vi vågar, Vi gör. Aktuell tabell: denna Vi ska försöka uppdatera er som vanligt via appen Min Fotboll! Matchen spelas på Madesjövallen, kl.19.00, fredag den 3 juni. Vi hoppas på att det blir bra fotbollsväder och en trevlig fotbollsmatch. Vi hoppas många vill komma och stötta Emmaboda kommuns bästa lag. Truppen är: 1. Lina Gustafsson (mv) 3. Inés Ixcot Nilsson 5. Ronja Berg 8. Sandra Berg 9. Linnea Sternegård 10. Shaida Dodkanlou 12. Miranda Gjakova 17. Matilda Axelsson 20. Era Ahlex 23. Amelia Malmquist 24. Emelie Joelsson 29. Tilde Elgborn 37. Hanna Runesson (mv)
Dam
3 jun 2022
0kommentarer
Växjö BK - Emmaboda IS, div 3
Joakim Wiklund, headcoach Emmaboda IS Dam: Ja det blev en tuff match mot serieledarna Växjö BK i damernas div 3 förra söndagen. Vi stod upp riktigt bra mot ett bra motstånd som rullade boll i högt tempo. Men vi krigade på och bröt många passningar när vi hade blivit varma i kläderna och spelet jämnade ut sig och ett böljande spel åt båda håll där chanser skapades. Vi blir efter 25 min lite stressade i vår upspelsfas och har lite svårt i deras höga press med vart bollen ska ta vägen och vid några tillfällen har väldiga problem med kommunikationen och det blir lite tosiga passningar i de bakre regionerna men Vi har Hanna som räddar upp vid flertalet ggr och lyckas få 0-0 paus. I andra så får vi en bra start med bra löp och pass samt kommunikation 👍, 1-0 kommer då lite snöpligt när vi på G och går ner oss lite efter det. Växjö går för flera mål nu med Elvira är omutlig och har stängt butiken för dagen . Snöplig 1-0 förlust men bra krigat helt klart av alla. Extra + idag Elvira,Ine's , Hanna. / Julle.
Dam
30 maj 2022
0kommentarer
Runsten/Möckleby IF – Emmaboda IS
Förra torsdagen var det dags för ett besök på Öland igen. Denna gång till Spjutterum och bortamatch mot Runsten/Möckleby IF. Denna plan är liten, både längd och bredd, är nära godkända minimått. Men en fin gräsplan. Vårvärmen hade börjat och det var upplagt för en spännande match. RM hade också gott kaffe redo till oss. När domaren blåste igång matchen tog vi tag i boll och spel direkt. Och vi hade taktpinnen hela första halvlek. Dock lyckades RM med sin taktik att hålla ihop laget och höll 0-0 i halvtid. RM backade hem med offensiva spelare och gick upp med defensiva. Det blev som en mur. Och vi sprang många gånger offside. Vi skapade flera bra målchanser och vi borde skapat ännu fler och kanske något mål. Efter snack i halvtid fortsätter vi ha boll och spel. Det går bara 5-6 minuter så slår Vera en bra boll på djupet, över deras backlinje, som Sandra har löpt på och Sandra skjuter ett härligt skott som gör att vi tar ledningen med 0-1. Mer kvalitet och distinkta passningar som gör att bolltempot höjs och målchanserna kommer även de. Nästan en kvart efter första målet gör vi 0-2 genom Ronja som också får till ett riktigt bra skott. RM försöker nu ändra lite spelsätt och även försöka pressa lite högre. När det är 5 minuter kvar gör vi 0-3 genom Sandra, efter lite närkamper lyckas hon lägga in bollen under RM:s målvakt. I slutminuten får vi också en straff. Denna lyckas RM:s målvakt rädda. Domaren blåser strax efter av matchen och vi vinner med 0-3. Sett över hela matchen var det en mycket rättvis vinst där vi var stabila och gör en bra insats. Alltid lurigt när inte målen kommer direkt. Kan bli ett felpass bakåt som motståndarna hugger på. Det hade vi ett par stycken, men som reddes ut. Bra jobbat alla! Lite extra plus i kanten till Alice och Sandra i matchen. Nya tag framåt. Vi kan, Vi vill, Vi vågar, Vi gör.
Dam
28 maj 2022
0kommentarer
Visa fler nyheter